קנדה: הפרלמנט אישר החלטה המגנה את ה- BDS

בית הנבחרים הקנדי אישר החלטה הקוראת לגינוי ארגון ה-BDS הקורא לחרם על ישראל. על פי ההחלטה, שהתקבלה ברוב של 229 תומכים על פני 51 מתנגדים בלבד, דוחה בית הנבחרים כל פעילות "המקדמת דה-לגיטימציה ודמוניזציה של מדינת ישראל"

החלטה שהתקבלה ברוב מוחץ (רויטרס)

יום לאחר שתושבי לונדון התעוררו ל"שבוע האפרטהייד הישראלי", קמפיין של ארגון ה-BDS נגד מדינת ישראל, במרחק כמה שעות טיסה הביעו תמיכה מוחלטת בישראל: הפרלמנט הקנדי קיבל החלטה לגינוי ארגון ה-BDS בשטחה ומחוצה לה ברוב מוחץ של 221 תומכים מול 51 תומכים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את המהלך יזמו חברי המפלגה השמרנית באופוזיציה, שזכו לגיבוי של מפלגת השלטון הליברלית. על פי ההחלטה, על ממשלת קנדה לגנות "כל ניסיון של ארגונים, קבוצות או יחידים קנדיים לקדם את תנועת ה-BDS, בקנדה ומחוצה לה".

למרות חילופי המנהיגות שהתרחשו בקנדה לפני כחצי שנה בין ראש הממשלה היוצא, סטיבן הרפר - שנחשב לידיד ישראל - למחליפו ג'סטין טרודו, נראה כי ההנהגה הנוכחית לא שינתה את גישתה כלפי ישראל. "בהתחשב בהיסטוריה ארוכת השנים של היחסים הידידותיים בין ישראל וקנדה, כמו גם היחסים הכלכליים והמדיניים, בית הנבחרים דוחה את פעילות תנועת ה-BDS, אשר מקדמת דה-לגיטימציה ודמוניזציה של מדינת ישראל", נכתב בהחלטה שאומצה.

"אני גאה לראות את ארצי עומדת לצדה של ישראל נגד תנועת ה- BDS", אמרה שגרירת קנדה בישראל ויויאן ברקוביץ'. "הרוב המכריע של חברי הפרלמנט מסכים כי תנועת ה-BDS מכוונת באופן בלתי הוגן כלפי ישראלים ואין לכך מקום בקנדה".

בתגובה הודיעה המועצה הלאומית ליחסי קנדה-ערבים כי ההחלטה הולכת "נגד הרוח של חופש הביטוי, זכות המעוגנת בתקנון קנדה בדבר זכויות וחירויות". לדבריהם, "תנועת ה-BDS מבצעת קמפיין נטול אלימות שתומך בשיטות מוכחות של סרבנות מטעמי מצפון ודורש מישראל לכבד את החוק הבינלאומי".