הגברת פוטין, רעיית הנשיא אסד: נשות המנהיגים נחשפות

על הבעלים שלהן אנחנו שומעים כל יום בחדשות - ולא בהכרח בנסיבות טובות במיוחד, אלא שהן עומדות לצידם לאורך כך הדרך. לרגל יום האהבה שצוין השבוע בדקנו מי הן בנות הזוג הנחבאות אל הכלים של המנהיגים הבולטים בעולם, וגם: מי הבעלים של המנהיגות החזקות? הצצה לזוגיות של פוטין, אסד - ואפילו חמינאי וקים ג'ונג און

הן חיות לצדם של המנהיגים המשפיעים ואולי המאיימים בעולם, אך לא מרבות להיחשף - אבל מה בכל זאת אנחנו יודעים עליהן? בשבוע שבו צוין ברחבי העולם יום האהבה, תהינו מי הן האהובות של אותם נשיאים, ראשי ממשלה, מלכים או רודנים - הנשים בחייהן שצועדות איתם את כל הדרך, עומדות לצדם ברגעים הקשים ומשמשות עזר כנגדם.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לודמילה פוטין עמדה עד לא מזמן לצדו של אחד המנהיגים החזקים והמשפיעים ביותר בעולם, בעלה ולדימיר, נשיא רוסיה. השניים התגרשו לפני 3 שנים לאחר 30 שנות נישואין - והודיעו על סיום מערכת היחסים ביניהם באופן פומבי, מול המצלמות, לאחר שהתקשורת הרוסית געשה ורעשה עקב שמועות עקשניות על רומן שניהל פוטין עם מתעמלת אולימפית צעירה, אלינה קבייבה. השמועות עד כדי כך הרחיקו לכת - עד שנטען שקבייבה אף ילדה לפוטין בן.

ולדימיר ולודמילה פוטין. כבר לא (רויטרס)


לודמילה פוטין, שלא הרבתה להיחשף לציבור מאז נבחר בעלה לראשונה לנשיא רוסיה בשנת 2000, שימשה בצעירותה כדיילת - ובהמשך לימדה גרמנית במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת לנינגרד. את פוטין הכירה בעיר לנינגרד - ולאחר שניהלו מערכת יחסים קצרה הם נישאו והביאו לעולם שתי בנות: מריה, כיום בת 31 ויקטרינה, בת 30, שנולדה במהלך שהותם של בני הזוג בגרמניה. תמונה רשמית של הבנות ושל בני המשפחה יחד מעולם לא פורסמה - ובקרמלין שומרים על חשאיות גדולה בנוגע לחייו האישיים של הנשיא רב העוצמה.

החברה לשעבר הוצאה להורג, שותפתה נישאה לרודן המאיים

מסתורית אפילו יותר היא דמותה של אשת הרודן השולט על המדינה המסוגרת והמבודדת ביותר בעולם - קוריאה הצפונית. כבר 4 שנים שקים ג'ונג און הצעיר שולט במדינה ביד רמה - ולצדו ניצבת רי סול ג'ו - זמרת אופרה שגילה המשוער נע בין 26 ל-31.

לאחר שבקוריאה הצפונית חשבו התושבים שמדובר דווקא באחותו, הבהירו השלטונות כי הצעירה, שהתאלמנה מבעלה הראשון בנסיבות מסתוריות, היא אשתו החוקית של קים. מדובר בצעירה שמגיעה ממשפחה מיוחסת: אמה היא רופאה המשמשת כראש מחלקת הגניקולוגיה בבית חולים בפיונגיאנג ואביה הוא פרופסור.



הערפל סביב זהותה של אשת המנהיג היה כה כבד, עד שכלי תקשורת וגורמי מודיעין בשכנה השנואה מדרום העריכו כי הצעירה שנראתה רבות לצדו של קים היא צעירה אחרת, חברתו לשעבר, היון סונג וול. אלא שאותה חברה הוצאה להורג על ידי כיתת יורים לפני שנתיים וחצי - לאחר שהפרה את החוק וצולמה כשהיא מקיימת יחסי מין עם חבריה לתזמורת.

גם אשתו של קים הייתה חלק מהתזמורת הזו ושימשה כזמרת ובדרנית - עובדות שהשלטונות במדינה המסוגרת מנסים להסתיר ולהעלים. רי סול ג'ו לא נצפית רבות בציבור ולאחרונה דווקא נראתה לפני מספר ימים לצד בעלה, במהלך קונצרט חגיגי שנערך במדינה לרגל השיגור המוצלח של טיל ארוך טווח לחלל.

שחקן הכדורסל דניס רודמן שביקר בצפון קוריאה במרס 2013 ונפגש עם קים אף טען כי לשניים יש בת בשם ג'ו-אה. בדרום קוריאה אף דיווחו שהרופאים דאגו לכך שהילדה תיוולד ב-2012, לציון 100 שנה למייסד צפון קוריאה, סבו של קים, קים איל-סונג.

מאות אלפי הרוגים - ומותגי יוקרה

אחת מנשות המנהיגים המסקרנות ביותר, ודאי על רקע מלחמת האזרחים הנוראה בסוריה שגבתה את חייהם של יותר מחצי מיליון בני אדם במדינה, היא אסמה אסד, רעייתו של הנשיא הסורי בשאר אסד.

אסמה, בת 40, נולדה בלונדון לאב קרדיולוג ואם עובדת שגרירות. משפחתה מגיעה במקור מהעיר חומס, שהפכה לאחד ממוקדי הקרבות ושלאחר חמש שנות לוחמה עקובות מדם נותרו ממנה בעיקר חורבות.

מדמות נערצת - לאויבת. אסמה אסד ובעלה (רויטרס)


בצעירותה באנגליה נודעה בשם אמה, ואף למדה לתואר ראשון במדעי המחשב וספרות צרפתית. בלונדון עבדה כאנליסטית בבנק השקעות ובהמשך הצטרפה לחברת ג'יי.פי מורגן, הבנק הגדול בארה"ב.

את בעלה בשאר פגשה לראשונה בזמן שלמד רפואת עיניים בלונדון. לאחר מות אביו ביוני 2000, הפך בשאר לנשיא סוריה ואסמה עברה למדינה בעקבותיו. כעבור כמה חודשים הם נישאו - ואסמה ויתרה על חלומה ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטת הארוורד היוקרתית. לזוג שלושה ילדים, הבכור נקרא על שמו של הסב המנוח, חאפז אל-אסד.

מאז הפכה לאשת הנשיא, הרבתה אסמה להשתתף באירועי צדקה והיא מקדמת פרויקטים בתחום החינוך וקידום נשים בחברה. היא אף זכתה לעיטורים, לשלל כתבות מחמיאות על פועלה - ונחשבה ל"ורד המדבר" של העולם הערבי.

היום נראית פעילות זו אירונית למדי עקב שתיקתה של הגברת הראשונה אסד לאור הזוועות מהן סובלים בני עמה וההרג ההמוני של אזרחים חפים מפשע. עוד נמתחה על אסד ביקורת עקב אורח חייה הראוותני לאחר שפורסמו ידיעות על כך שהיא נוהגת לרכוש בגדי מעצבים ונעליים יוקרתיות בזמן שבני עמה נטבחים.

הגרעין המשפחתי

לא רחוק משם, באירן, מספרת אישה אחת שבעלה הוא "דואג, אכפתי ומתחשב". אלא שאותו בעל בעל יחסי האנוש החמימים הוא אחד מהשונאים הגדולים ביותר של ישראל והמערב: האייתוללה עלי חמינאי, מנהיגה העליון של הרפובליקה האסלאמית.

מנסורה חוג'זה היא אשתו של המנהיג העליון ואיש הדת האירני, שנחבאת אל הכלים. בריאיון נדיר ביותר שלה לכלי תקשורת אירני שנערך ב-1993, היא סיפרה שנישאה לבעלה הנודע ב-1964, לאחר שהוריו ביקשו את ידה - וכי יש להם שישה ילדים: ארבעה בנים ושתי בנות.



הפרטים על חיי הזוג דלפו לתקשורת המערבית רק 18 שנה לאחר שנערך הריאיון עם אשת המנהיג העליון, ומהם עלה שאפילו שנזקקה לטיפול רפואי בבית חולים אירני ואושפזה, עובדי המקום לא ידע שמדובר באשתו של חמינאי - עד שבא לבקר אותה.

בריאיון עמה היא סיפרה שסייעה לבעלה במאבקו במשטר השאה על ידי כך ששמרה על רוגע ושלווה בבית, על מנת לאפשר לבעלה לעשות את עבודתו.

לדבריה, היא הייתה מבקרת אותו בבית הסוהר לאחר שנכלא, וסיפרה לו רק "חדשות טובות מהבית". מעורבות פעילה יותר בעבודתו של בעלה לקחה על ידי כך שחילקה עלוני תעמולה והסתירה מסמכים שונים.

"לחמינאי לא היה זמן לעזור בבית עקב שלל עיסוקיו, גם לא ציפיתי ממנו", סיפרה. "למרות שהוא מגיע עייף ובשעות מאוחרות הוא הקפיד להשאיר את העבודה מחוץ לבית", הוסיפה. היא הכחישה שנטלה כל תפקיד פוליטי במהלך השנים הארוכות שבעלה משמש מנהיגה הרוחני של אירן ואמרה כי יש לה אחריות "לבצע תפקידים המוטלים על כל אישה מוסלמית ברפובליקה האסלאמית".

מי שפעילה פוליטית אפילו בלי שהיא מעוניינת בכך היא רעייתו של האיש החזק בטורקיה, הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. אמינה ארדואן, שנישאה לרג'פ לפני 38 שנה לאחר שפגשה אותו בכינוס אגודת הנשים בה פעלה, הינה ממוצא ערבי והיא עטוית כיסוי ראש - זאת על אף ההתנערות של רבים בטורקיה מסממנים מוסלמים דתיים.



מאז הפכה לגברת הראשונה של טורקיה, חוללה הגברת ארדואן סערה במדינה החילונית - עקב הופעתה בציבור עם כיסוי הראש - זאת לאחר שבעלה הודיע על ביטול חוק האוסר על נשים לעטות כיסוי ראש במוסדות ממשל, כחלק מרצונו לקדם את עקרונות האסלאם במדינה.

הגברים שמאחורי הנשים החזקות בעולם

בניגוד גמור לפרשיות האהבים של ראש ממשלת איטליה לשעבר ברלוסקוני או הרומנים של הנשיא הצרפתי הולנד - מעבר לתעלה, בבריטניה, יש מי שמדגים זוגיות יציבה למדי: המלכה אליזבת' השנייה ובעלה, הנסיך פיליפ, שיחגגו בשנה הבאה לא פחות מ-70 שנות נישואין.

הנסיך שלצדה של מלכת בריטניה נולד לפני 94 שנים בשם פיליפוס, באי קורפו שביוון - עם ייחוס מלכותי משלו: הוא בנו של הנסיך היווני אנדריאס והנסיכה אליס, נינתה של מלכת בריטניה ויקטוריה - מה שאומר שהוא למעשה קרוב משפחה של אשתו. למעשה, הוא דודן שלה מדרגה רביעית ובאופן משעשע למדי הוא גם האדם ה-556 בתור לרשת ממנה את הכתר.



פיליפ נפגש לראשונה עם אליזבת באופן מקרי למדי במהלך משחק טניס ששיחק לפני שהתגייס לצי המלכותי הבריטי, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוא ומי שלימים הפכה למלכת בריטניה התארסו למרות התנגדותו של אביה, המלך ג'ורג' השישי - וב-1947 הם נישאו בטקס מפואר בכנסיית וסטמינסטר בלונדון שאף הועבר בשידור ישיר בתחנת הרדיו של ה-BBC, לאחר שפיליפ ויתר על תאריו כנסיך יוון ודנמרק - וקיבל במקום את תואר הדוכס מאדינבורו.

15 שנים לאחר שנישאו נפטר אביה של אליזבת' ופיליפ הפך לבעלה של מלכת בריטניה, לאחר שהפכה ליורשת העצר. בית המלוכה הבריטי ממשיך להיקרא עד היום בית ווינדזור - שם משפחתה של המלכה, אולם ארבעת ילדיהם של אליזבת' ופיליפ - צ'ארלס, אן, אנדרו ואדוארד, נושאים גם את שם משפחתו שלו, מאונטבטן.

ויש מי שמסתפק בתואר רשמי בלבד ולא באחד מלכותי ומהודר. כבר עשר שנים שיואכים זאואר, פרופסור לכימיה מאוניברסיטת ברלין, ידוע לכל גרמני לא בהכרח עקב כישוריו או כתביו האקדמיים - אלא עקב נישואיו לאישה החזקה בגרמניה ובאירופה בכולה, הקנצלרית אנגלה מרקל.

הייתה כימיה. הקנצלרית מרקל ובעלה (רויטרס)


זאואר בן ה-66, לו שני בנים מנישואים קודמים, נישא למרקל בדצמבר 1998. הם הכירו לאחר שעבדו יחד באותו המכון, היא על תקן דוקטור לפיזיקה. האדון הראשון של גרמניה משתדל להתרחק מהמצלמות וזו הסיבה שלא נכח אפילו בטקס ההשבעה שלה לתפקיד - וצפה בו מהטלוויזיה במשרדו. למרקל אין ילדים משל עצמה - גם לא מנישואיה הקודמים שמהם אימצה את שם המשפחה שלה, שהפך למותג.