ארה"ב לרוסיה: מכירת מטוסי קרב לאירן - הפרה של הסכם הגרעין

רשתות התקשורת ברוסיה דיווחו כי הקרמלין ימכור לאירן לא רק את מערכת טילי ה-s-300 המתקדמת, אלא גם מטוסי קרב חדשניים מסוג סוחוי. מחלקת המדינה האמריקנית ששמעה על העסקה מיהרה להזהיר את מוסקבה ואמרה: "מכירת נשק מתקדם כזה היא הפרה של הסכם הגרעין - ואתם יודעים זאת"

רוסיה מוכרת, ארה"ב מזהירה (רויטרס)

רוסיה מוכרת, ארה"ב מזהירה: מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה אמש (חמישי) לרוסיה כי מכירת מטוסי קרב לטהרן, ללא אישור מועצת הביטחון של האו"ם, תהווה הפרה של הסכם הגרעין. ההזהרה האמריקנית מגיעה לאחר שסוכנויות הידיעות ברוסיה דיווחה על עסקה בין טהרן למוסקבה במסגרת יקבלו האירנים מטוסי קרב מסוג סוחוי su-31 - וזאת בניגוד להסכם הגרעין.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני יומיים דיווחו רשתות התקשורת הרוסיות על כך שאירן תקבל משלוח של מערכות הטילים נגד מטוסים s-300, וכבר נראה שהעסקה לא תסתיים שם. ארה"ב ומעצמות המערב התפלאו לשמוע על המשך העסקה הכוללת את מטוסי הקרב המתקדמים ומיהרו להגיב: "מדובר בהפרה של עסקת הגרעין ושבירה של אמברגו הנשק".

אירן תקבל לא רק מטוסים (רויטרס)

בסוף המשא ומתן על בנושא הסכימו ארה"ב וחמשת מעצמות המערב לשמור את חרם הנשק על אירן. לפי ההסכם כל מכירה של נשק "שנוי במחלוקת" כמו מערכות הטילים או מטוסי הקרב יצריך אישור של מועצת הביטחון של האו"ם - מה שהרוסים לא קיבלו.

ארה"ב לרוסיה: ידעתם שאסור לכם למכור (רויטרס)

"מכירה של אמצעי לחימה כאלו דורשת אישור של מועצת הביטחון", הסביר דובר מחלקת המדינה האמריקנית. "מעצמה כמו רוסיה, שהייתה שותפה למשא ומתן הזה הייתה מודעת לחלוטין למגבלה הזו ואם נצטרך אנחנו נבהיר זאת איתה במהרה".