ארדואן: "נגיב בחריפות למתקפה נגד ארצנו"

נשיא טורקיה ביטל ביקור מדיני בעקבות הפיגוע, בו נרצחו לפחות 28 בני אדם, והבטיח להגיב "בכל מקום וזמן". גם בארה"ב גינו את המתקפה נגד "בת הברית החשובה". מהחקירה עולה: המחבל הוא אזרח סורי הפעיל בארגון כורדי הלוחם נגד דאע"ש, 9 חשודים נעצרו

זירת הפיצוץ, אתמול

טורקיה שוב תחת מתקפה: אתמול (רביעי) נהרגו לפחות 28 בני אדם בפיגוע טרור באנקרה, בירת טורקיה. הרשויות במדינה האשימו את המחתרת הכורדית - ה-PKK - בפיצוץ, והנשיא הטורקי ארדואן הבטיח תגובה חריפה. "אנו לא נהסס להשתמש בזכותנו להגנה עצמית בכל זמן, מקום או אירוע", הבהיר. במקביל, חקירת הפיצוץ נמשכת ואף ארגון לא לקח אחריות על המתקפה עד כה. 9 חשודים נעצרו, וטורקיה תקפה מטרות של המחתרת הכורדית בצפון עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארדואן ביטל את הביקור המתוכנן שלו בארבייג'אן בעקבות המתקפה. בהודעה שפרסם זמן קצר לאחר האירוע הדגיש הנשיא כי "מחויבותנו להגיב על מתקפות אלו, בטורקיה ומחוצה לה, הולכת וגוברת. פעולות אלו נועדו לפגוע באחדות שלנו ובעתידנו".

גם ראש הממשלה דאבוטוגלו ביטל את נסיעתו לבריסל לקראת דיון על משבר הפליטים. סגן ראש הממשלה בקיר בוזדאג תיאר את הפיצוץ כמתקפת טרור, וגורם רשמי במערכת הביטחון הטורקית אמר לסוכנות רויטרס כי יש סימנים ראשונים שמצביעים על כך שאנשי המחתרת הכורדית, ה-PKK, אחראים לפיגוע.

עשרות פצועים והרוגים (טוויטר)

בפיצוץ העז נפצעו 61 בני אדם נוספים: הרשויות הודיעו כי כלי רכב עמוס בחומרי נפץ התפוצץ בסמוך לאוטובוסים צבאיים שחלפו לידו. הפיצוץ העז התרחש בסמוך למתקני פרלמנט וצבא. רשת NTV הטורקית דיווחה שהפיצוץ התרחש בשעת השיא בתנועה סמוך למתקן, אליו נכנסו באותה שעה אוטובוסים ובהם אנשי צבא. מספר רכבים עלו באש ואמבולנסים רבים הגיעו למקום על מנת להעניק טיפול רפואי לנפגעים.

מהחקירה עולה כי המחבל הוא סורי בשם סאליח נקאר, פעיל "המפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה" - ארגון כורדי הנלחם בדאע"ש. גם ארצות הברית גינתה את הפיצוץ: נד פרייס, דובר מועצת הביטחון הלאומית האמריקנית, אמר בתגובה כי ארה"ב "עומדת לצד טורקיה - פרטנרית חזקה ובת ברית בנאט"ו".

איים בתגובה. ארדואן (רויטרס)

בינואר האחרון נהרגו 10 בני אדם, רובם תיירים גרמנים, במתקפה של דאע"ש באיסטנבול. בחודש אוקטובר האחרון נהרגו יותר מ-90 בני אדם בפיגוע שהוגדר כ"מתקפת הטרור החמורה ביותר שידעה טורקיה". הפיצוצים אירעו ליד תחנת הרכבת המרכזית בעיר, סמוך לצעדת שלום שהתארגנה במקום - ככל הנראה של ארגונים הקוראים לתום המאבק בין שלטונות טורקיה למיעוט הכורדי במדינה.