הקרב החדש של אובמה מול הקונגרס

פטירתו של אחד משופטי בית המשפט העליון הובילה לעימות חריף בין אובמה לבין הנבחרים הרפובליקנים: הנשיא דורש לממש את זכותו ולמנות שופט בעל עמדות מתקדמות ודמוקרטיות, בעוד יריביו דורשים "לעצור מינוי שיגביר את הקרע בארצנו"

דורש למנות שופט מחליף. אובמה (רויטרס)

שוב - אובמה והקונגרס בעימות חזיתי: שופט בית המשפט העליון בארה"ב, אנטונין סקאליה, נמצא ללא רוח חיים באתר נופש במדינת טקסס. בעקבות מותו הודיע הנשיא ברק אובמה שימנה באופן מיידית מחליף לסקאליה - דבר שעורר התנגדות רבה בקונגרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סקאליה בן ה- 79 נמצא ללא רוח חיים בבית הנופש "ראנץ' קריק קיבולו" שבמערב טקסס. על פי התקשורת האמריקנית, ככל הנראה סיבת מותו הייתה טבעית. סקאליה נודע בדעותיו השמרניות, ושאלת מחליפו היא הסיבה לתסיסה החדשה בין הסנאט לבין הנשיא.

"אני מתכנן למלא את האחריות החוקתית שלי למנות יורש", אמר אובמה בשיחה קצרה שניהל לכתבים בקליפורניה. אולם, לאור העבודה כי הנשיא אובמה מסיים את תפקידו בחודש נובמבר הקרוב, גורמים רפובליקניים בסנאט טוענים כי המינוי צריך להיות באחריות הנשיא הבא.

מת בגיל 79. השופט סקאליה (רויטרס)

מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, הגיב להכרזת הנשיא ואמר כי יש לדחות את המינוי משום ש"קולו של העם האמריקני צריך להכריע בבחירת השופט הבא לבית המשפט העליון".

גם בעימות הרפובליקני שנערך הלילה הוזכרה השאלה, וחלק מהמועמדים סברו כי יש להשאיר את המקום של סקאליה פנוי - ולהישאר עם שמונה שופטים מכהנים, על מנת ש"הציבור יאמר את דברו": טראמפ קרא "לעכב את המינוי, כמה זמן שיידרש" בעוד המועמד ג'ון קייסיק הסביר כי ארצות הברית כה מפולגת, ומינוי טעון במחלוקת רק יגביר את הקרע בעת הזו.

מותו המפתיע של סקאליה עורר לא רק סערה פוליטית, אלא גם מחלוקת משפטית: על פי ההערכות, אם לא יאוייש התפקיד בקרוב חלק מההצבעות הגורליות עשויות להסתיים בתיקו ולהוביל למעשה למבוי סתום מבחינה חוקתית, במיוחד כאשר יתר השופטים מונו על סמך עמדותיהם הפוליטיות על ידי נשיאי העבר. נשיא בית המשפט העליון, השופט רוברטס, לא התייחס למצוקה המשפטית - אך הורה על הורדת הדגל בבית המשפט לחצי התורן.