הנשיא הסורי דוחה את המתווה להפסקת אש: "נילחם עד שסוריה כולה תשוחרר"

יממה לאחר שהמעצמות הגיעו למתווה להפסקת מלחמת האזרחים בסוריה, השלטון בדמשק דוחה את הסיכומים בתוקף והנשיא בשאר אסד מבהיר: "לא נפסיק להילחם בטרוריסטים עד שסוריה כולה תשוחרר, זה עלול לקחת זמן רב". עוד דחה הנשיא הסורי את טענות האו"ם לביצוע פשעי מלחמה

הנשיא אסד מתכוון להמשיך להילחם - עד לשחרור סוריה כולה: רק הלילה סיכמו ראשי המעצמות במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה, אלא שנשיא סוריה, בשאר אסד, מבהיר כי אין בכוונתו להיות מחויב להבנות ולהפסיק את הלוחמה במדינה - עד לשחרור סוריה כולה ממעוזי השליטה של המורדים וארגוני הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון שמסר לסוכנות הידיעות הצרפתית, הבהיר אסד כי בכוונתו להילחם עד להשתלטות מחודשת על סוריה. "אנו מעוניינים בהידברות, אבל תוך כדי שאנו ממשיכים להילחם בטרור בארצנו, ונמשיך להילחם עד שנשחרר את כולה", הבהיר הנשיא הסורי, שעות בלבד לאחר חתימת ההסכם בין המעצמות במינכן.

מוקדם יותר היום, טרם התקבל סירובו של הנשיא אסד להוציא לפועל את התכנית, נשמע מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אופטימי יותר. "השגנו התקדמות בחזית ההומניטארית ובעצירת מעשי האיבה", אמר במהלך הצהרה שנשא במינכן, "ההתקדמות הזו תיושם ותושלם במלואה ועשויה לשנות את חיי היום-יום של העם הסורי".שר ההגנה הצרפתי נשמע כבר הרבה יותר מסויג - ותלה את הצלחת התכנית לא רק בהסכמה של הצדדים הלוחמים בסוריה, אלא במוסקבה, שמבצעת תקיפות צבאיות בשטח סוריה: "המתווה עליו הסכמנו יכול לעבוד רק אם רוסיה תחדל בהפצצות חסרות האבחנה של צבא אסד ורוסיה, שנלחמת לצדו".

ולמרות שקבלת ההסכם נתקלת בקשיים - בסוכנות הפליטים של האו"ם מקווים שיוכלו להתחיל ולספק סיוע הומניטארי לסוריה כבר במהלך היממה הקרובה. בניגוד לאסד, כמה מארגוני האופוזיציה בסוריה בירכו על ההסכם - אבל הביעו ספק באשר ליישומו בשטח.
 
פריצת דרך הומניטארית, אך המלחמה רחוקה מסיום

במסגרת ההבנות שהושגו אמש במינכן, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב סירבו להתחייב האם כלל הפלגים הסורים קיבלו לידיהם נוסח של ההסכם, על מנת שיוכלו להתחייב על יישומו. נציגי המורדים אמרו כי יחזרו לשיחות השלום בז'נבה רק אם אכן ייראו "התקדמות משמעותית" לאור ההסכם החדש. באופוזיציה ציינו כי אף גורם מטעמם לא ראה את פרטי ההסכם שהשיגו את המעצמות, ולכן לא התחייבו ליישם דבר בשטח.

קרי אמר במסיבת העיתונאים: "אני שמח לבשר כי השגנו התקדמות גם בנושא ההומניטרי וגם בנוגע להפסקת הלחימה. יש כאן פוטנציאל לשנות את חיי היום-יום של האזרחים הסורים - רק אם ההסכם ייושם במלואו". קרי הוסיף כי המשלוחים ההומניטריים יוגברו ויואצו, וציין כי האו"ם יקים צוות שמטרתו לפקח על הצדדים הלוחמים בסוריה ולאפשר גישה לאזורים שזקוקים לעזרה הומניטרית דחופה.

הזוועות בסוריה יימשכו? (רויטרס)

על התקווה להפסקת הלחימה בתוך שבוע אמר קרי: "זה שאפתני, אבל כולם נחושים להתקדם. ההסכם יחול על כל הצדדים, מלבד דאע"ש וג'בהת אל-נוסרה". למרות ההסכמות החדשות, לברוב הבהיר כי חיל האוויר ימשיך להפציץ מטרות של דאע"ש בשטח סוריה גם לאחר שהפסקת האש תיכנס לתוקפה. שר החוץ הבריטי פיליפ המונד מתח ביקורת על כך ומסר כי יישום הפסקת תלוי גם במחויבותה של רוסיה לחדול מן ההפצצות האוויריות.

הנתונים זועקים: יותר מעשירית מאזרחי סוריה נפגעו

רק אתמול, שעות ספורות לפני חתימת ההסכם, פורסם דוח מדאיג של המרכז הסורי לחקר מדיניות - ממנו עולה כי יותר מעשירית מאוכלוסיית סוריה נהרגו או נפצעו מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה לפני חמש שנים. כמו כן דווח כי מספר ההרוגים בחמש השנים האחרונות מתקרב לחצי מיליון ועוד כ-1.9 מיליון בני אדם נפגעו - נתון גבוה בהרבה מזה שהציג האו"ם (250 אלף) לפני 18 חודשים - נקודת הזמן שבה הפסיקו בארגון לאסוף את הנתונים.

יותר מעשירית מאוכלוסיית סוריה נפגעה בלוח (רויטרס)

עוד עולה מהדוח כי תוחלת החיים הממוצעת בסוריה צנחה מ-70 בשנת 2010 ל-55.4 בשנת 2015. 400 אלף בני אדם מתו כתוצאה מהלחימה באופן ישיר ועוד כ-70 אלף מתו בשל ליקויים בתשתיות ומחסור במזון ובתרופות. הנזק הכלכלי שהסבה מלחמת האזרחים לשוק המקומי נאמד בכ-255 מיליארד דולרים. על פי הדוח, מרבית ההון, התשתיות והמוסדות הלאומיים "הושמדו כמעט כליל בעקבות התוצאות הקטסטרופליות של המלחמה".

בסוף השבוע הקודם פתח צבא סוריה במערכה משמעותית לכיבוש מחדש של העיר חאלב - הגדולה שבערי סוריה - בצפון המדינה. מאז, בסיוע הפגזות כבדות של חיל האוויר הרוסי, התקדם צבא סוריה עד לפאתי העיר והוא מטיל עליה מצור. בימים האחרונים נמלטו רבבות בני אדם מהעיר לעבר הגבול עם טורקיה. למערכה נגד המורדים באזור חאלב הצטרפו בימים האחרונים גם הכוחות הכורדים, שהצליחו להרחיב את שליטתם. הבוקר הצליחו לכבוש מידי המורדים את מרבית בסיסי חיל האוויר הסורי לשעבר באזורים הצפוניים של המחוז.