ארגון הבריאות העולמי: חיסון לזיקה? עוד שנה וחצי לפחות

איום הזיקה מתפשט וחברות רבות מנסות למצוא פתרון לנגיף המסוכן, חודשים ספורים לפני האולימפיאדה בברזיל מוכת הווירוס. בארגון הבריאות העולמי הדגישו: יש התקדמות, אך רק לקראת סוף 2017 תושג פריצת דרך‎

המאבק העולמי בנגיף "זיקה" נמשך, אך התוצאות בפועל עוד רחוקות: ארגון הבריאות העולמי הודיע היום (שישי) כי חיסון אפקטיבי נגד הווירוס - המועבר בעיקר בעקיצת יתוש - הוא לא אפשרי בטווח הזמן הקרוב. להערכת המומחים, "אנחנו במרחק של לפחות 18 חודשים מניסויים קליניים" - שרק לאחריהם יוחלט האם ניתן לספק את החיסון לאוכלוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

עם זאת, בארגון ציינו כי הנתונים על התקדמות המחקר "מעודדים": עד כה לפחות 10 חברות ביו-טכנולוגיה טענו בפני הארגון כי הן יכולות לערוך בדיקות מתקדמות שיסייעו בפיתוח החיסון, בעוד 10 חברות נוספות נמצאות "בשלבי פיתוח שונים". בכיר בארגון הדגיש כי יידרש עוד מחקר על מנת להוכיח את הקשר בין הנגיף לבין מחלות ותופעות שונות.

בברזיל, המדינה שנפגעה עד כה באופן המשמעותי ביותר בהתפרצות הנוכחית, הביעו אופטימיות רבה יותר והעריכו כי כבר בתחילת 2017 יהיה אפשר להתחיל בניסוי: עם זאת, הדגיש משרד הבריאות המקומי, יידרשו עוד שנתיים לפחות עד שיהיה ניתן להפיץ את החיסון בציבור - כלומר, פיתוח החיסון לא ימנע את בהלת הזיקה במהלך האולימפיאדה שתיערך הקיץ.

רשויות הבריאות בעולם מצביעות על ברזיל כמקום שבו התפרץ נגיף הזיקה, שמקורו ביתושים. הנגיף גורם לפגם מולד ולתופעה ששמה מיקרוצפליה, במהלכה ראשו של הוולד לא מפותח דיו או מכווץ.

המשחקים בריו ייפגעו? (רויטרס)

ההתפרצות תפגע במשחקים האולימפיים?

גם בארגון הבריאות העולמי וגם בברזיל הודיעו ביממה האחרונה כי ישקיעו מיליוני דולרים לקידום המחקר נגד הנגיף, שגורם למוות ולמומים בקרב פעוטות. בוונצואלה מתו בימים האחרונים לפחות שלשוה אנשים מהמחלה, בעוד בברזיל מתגלים כל העת מקרים נוספים.

לקראת האולימפיאדה שצפויה להיערך בריו בקיץ הקרוב, הולך וגובר החשש בקרב ספורטאים רבים שאמורים להגיע ולהתחרות במשחקים בעיר. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה השבוע כי הוועד האולימפי בארה"ב העביר מסר לספורטאים האמריקנים לפיו עליהם לשקול אם ברצונם להגיע לריו.   

"הספורטאים וצוותי המשלחת האמריקנית שחוששים לבריאותם בגלל נגיף הזיקה, צריכים לשקול שלא להגיע לאולימפיאדה שתיערך בריו באוגוסט הקרוב", הודיעו בוועד האולימפי למשרד הספורט האמריקני. המשלחת האמריקנית היא השנייה שמביעה חשש מהנגיף שהתפרץ בברזיל, אחרי הוועד האולימפי האוסטרלי שכבר פרסם הודעה בה הוא עודד אתלטיות הרות "לשקול בזהירות רבה אם להשתתף במשחקים".

הדברים, שיייתכן ויגרמו לאפקט דומינו שיוביל משלחות נוספות להצהיר הצהרות דומות ואולי אף יוביל לכך שספורטאים רבים לא יגיעו להתחרות באולימפיאדת ריו, נשמעו במהלך ועידה סגורה של אגודות הספורט האמריקניות שנערכה בסוף חודש ינואר. גורם אנונימי שהדליף את הנאמר במפגש אמר כי ההנחייה האמריקנית היא שאם ספורטאי לא מרגיש בנוח לנסוע לברזיל - הוא לא מחויב לעשות כן. בסופו של דבר, מדובר בהחלטה אישית של כל חבר וחברה במשלחת.