"יש הוכחות שדאע"ש תקף בנשק כימי"

ראש ה-CIA האמריקני טען כי בידי צבא ארה"ב יש הוכחות לכך שארגון הטרור הקיצוני הפעיל נשק כימי במזרח התיכון. "יש אפשרות שזה יגיע גם למערב, ולכן חשוב לקטוע את נתיבי ההברחה", טען

"סכנה מוחשית" (רויטרס)

אישור רשמי לסכנה הנשקפת מארגון המדינה האסלאמית: לידי ארה"ב הגיע מידע מודיעיני, לפיו אנשי דאע"ש השתמשו בנשק כימי במזרח התיכון - כך הצהיר ראש ה-CIA ג'ון ברנן. הבכיר, שהתראיין לתכנית "60 דקות" של רשת CBS, הצהיר כי "היו מספר מקרים בהם דאע"ש הפעיל נשק כימי בשדה הקרב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברנן סירב לציין את המקרים הספציפיים ולקבוע האם השימוש בנשק האסור בוצע על אדמת סוריה או בעירק. בריאיון, שישודר במלואו ביום ראשון, אמר הבכיר כי "לדאע"ש יש גישה לארטילריה כימית וגם יכולת לייצר כלורין וגז חרדל בכמות מצומצמת".

לדבריו, בארה"ב מתקבל מידע נוסף על היכולות הכימיות של הארגון - שספג מספר מפלות לאחרונה, אך ממשיך לפגוע ביציבות בסוריה ובעירק. "אני מאמין שיש להם יכולת טקטית להשתמש בנשק כימי מסויים, גם בשדה הקרב בעירק ובסוריה - ובמספר מקרים הם אף עשו זאת. יש גם אפשרות שהנשק הזה יגיע למערב".

ג'ון ברנן, ארכיון (רויטרס)

הסכם להפסקת אש בסוריה: דאע"ש לא כלול במתווה

ברנן ציין כי הסכנה להפעלת נשק כימי מצד דאע"ש נגד המערב "מוכיחה כמה זה חשוב לקטוע את נתיבי ההברחה השונים של הארגון". כאשר נשאל האם כוחות אמריקניים במזרח התיכון פועלים לאתר את הנשק הכימי, השיב ברנן כי בשלב זה מתקיים רק מאמץ מודיעיני לפגוע ביכולות של הארגון.

ראשי המעצמות סיכמו הלילה (בין חמישי לשישי) במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה - הסכם שאינו כולל את דאע"ש ואת ארגון ג'בהת א-נוסרה. כעת השאיפה היא ליישם את הסיכומים החדשים בשטח בתוך כשבוע, ובעולם ממתינים להיענות מצד צבאו של אסד ונציגי האופוזיציה. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב סירבו להתחייב האם כלל הפלגים הסורים קיבלו לידיהם נוסח של ההסכם, על מנת שיוכלו להתחייב על יישומו. נציגי המורדים אמרו כי יחזרו לשיחות השלום בז'נבה רק אם אכן ייראו "התקדמות משמעותית" לאור ההסכם החדש.

באופוזיציה הסורית ציינו כי אף גורם מטעמם לא ראה את פרטי ההסכם שהשיגו את המעצמות, ולכן לא התחייבו ליישם דבר בשטח. קרי אמר במסיבת העיתונאים: "אני שמח לבשר כי השגנו התקדמות גם בנושא ההומניטרי וגם בנוגע להפסקת הלחימה. יש כאן פוטנציאל לשנות את חיי היום-יום של האזרחים הסורים - רק אם ההסכם ייושם במלואו". קרי הוסיף כי המשלוחים ההומניטריים יוגברו ויואצו, וציין כי האו"ם יקים צוות שמטרתו לפקח על הצדדים הלוחמים בסוריה ולאפשר גישה לאזורים שזקוקים לעזרה הומניטרית דחופה.

על התקווה להפסקת הלחימה בתוך שבוע אמר קרי: "זה שאפתני, אבל כולם נחושים להתקדם. ההסכם יחול על כל הצדדים, מלבד דאע"ש וג'בהת אל-נוסרה". למרות ההסכמות החדשות, לברוב הבהיר כי חיל האוויר ימשיך להפציץ מטרות של דאע"ש בשטח סוריה גם לאחר שהפסקת האש תיכנס לתוקפה.