שר החוץ הצרפתי הודיע על התפטרותו

למרות שרק לפני מספר שבועות הודיע על כוונותיו לקדם פתרון בין ישראל לפלסטינים, הודיע שר החוץ של צרפת לורן פביוס כי הוא עוזב את תפקידו. פביוס שצפוי להתמנות לראש מועצת החוקה של המדינה, יאפשר לנשיא הולנד לבצע מספר חילופים בממשלתו לקראת הבחירות הבאות

טרם ברור מי יחליף את פביוס (רויטרס)

בתום ישיבת קבינט, אמר היום (רביעי) שר החוץ של צרפת לורן פביוס כי הישיבה הייתה ישיבתו האחרונה והודיע על התפטרותו מהממשלה. על פי דיווחים בתקשורת הצרפתית, הנשיא הולנד צפוי למנות את פביוס, בן 69, לראש מועצת החוקה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התפטרותו של פביוס תאפשר לנשיא לעצב מחדש את ממשלתו לקראת הבחירות הצפויות ב-2017, על רקע הירידה בתמיכה בממשלה. בצרפת כבר החלו הספקולציות מי ייכנס לנעליו של השר היוצא, כשבין המועמדים המובילים נמצאים השרה לאיכות הסביבה סגלון רויאל וראש ממשלת צרפת לשעבר ז'אן-מארק איירו.

בראיון לכלי התקשורת אמר פביוס כי הוא צפוי להתחיל בעבודתו החדשה בתחילת החודש הבא, ברגע שהפרלמנט יאשר את מינויו. מועצת החוקה בראשה צפו פביוס לעמוד, היא הסמכות החוקתית הגבוהה ביותר בצרפת.

רק לפני שבועיים הודיע פביוס כי בכוונתו לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים וכי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית, אם לא ייפתר המבוי הסתום. "כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס.

פביוס הכריז כי בכוונת צרפת לכנס וועידה בינלאומית בה ייפגשו נתניהו ואבו מאזן. הרעיון ליוזמה הצרפתית החדשה, הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס.