הלילה של טראמפ וסנדרס: ניצחונות גדולים בניו המפשייר

שני המועמדים שהובילו בסקרים זכו בניצחון ברור. טראמפ הביס את מתחריו עם 34% מהקולות, כשבמקום השני בו מחזיק כעת ג'ון קייסיק עם 16%. בצד הדמוקרטי, סנדרס גבר על קלינטון בהפרש של 20%. אחרי ניו המפשייר, המועמדים ממתינים ל"יום שלישי הגדול" ב-1 במרס שיכלול הצבעה במספר מדינות במקביל

הלילה של טראמפ וסנדרס: ניצחונות גדולים ב (CNN)

חגיגות גדולות במטות הבחירות של ברני סנדרס ודונלד טראמפ: המועמדים שהובילו בסקרים לקראת הפריימריז בניו המפשייר זכו כצפוי בניצחון ברור. בתום ספירת הקולות לפנות בוקר (רביעי), טראמפ קיבל 34% מקולות המצביעים, ואחריו הגיע ג'ון קייסיק. בצד הדמוקרטי, סנדרס זכה ל-59% מהקולות לעומת 39% שהצביעו להילארי קלינטון. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שבמרוץ הדמוקרטי מתמודדים שני מועמדים בלבד, אצל הרפובליקנים ישנה חשיבות למועמדים שיסיימו במקום השני והשלישי בניו המפשייר. תוצאות ההצבעה עשויות לקבוע האם חלק מהמועמדים יפרשו מהמרוץ כבר לאחר הצבעה בשתי מדינות בלבד. במצב כזה מועמד שיפרוש עשוי להכריז על תמיכה באחד מיריביו כעת ולתת לו רוח גבית בשלב מוקדם.

המנצח הגדול של הערב בצד הרפובליקני, המיליארדר טראמפ הודה לתומכיו במדינה ואמר: "תזכרו את זה ניו המפשייר - כאן הכל התחיל". טראמפ המשיך ואמר כי הוא מתכנן להחזיר את אמריקה לגדולתה דרך אנשי העסקים המצוינים שיש בארה"ב. "אחנו נקח חזרה את הכסף שלנו מסין, יפן ומקסיקו", אמר המיליארדר ותקף את המנצח בצד הדמוקרטי סנדרס: "בצד השני יש אנשים שרוצים לחלק את המדינה הזאת".

המועמד טד קרוז שניצח בבחירות הקודמות באיווה הגיע רק למקום השלישי אותו הוא חולק עם הפתעת המירוץ הקודם מרקו רוביו ועם אחיו של הנשיא לשעבר ג'ב בוש. שלושת המועמדים זכו כל אחד מהם ב-11 אחוזים.

ניצח בפער של 20%. סנדרס (רויטרס)

המנצח הדמוקרטי סנדרס הגיע למטה שלו בניו המפשייר והודה לתומכיו. "השמענו את המסר שיהדהד מוושינגטון עד וול סטריט , ממיין ועד קליפורניה - האומה הזו שייכת לכולם ולא לעשירים בלבד", אמר סנדרס, בנאום שהתמקד בסוגיות כלכליות. "אזרחי ארצות הברית לא יקבלו עוד קיצוץ נרחב בשירותים החברתיים ומערכת כלכלית מושחתת שעובדת בשביל האחוזון העליון", הבהיר המנצח בצד הדמוקרטי.

בתגובה פומבית ראשונה, בירכה קלינטון את סנדרס על ניצחונו. תחילה השיבה לביקורת שהשמיעו סנדרס ואנשיו באשר ליחסה לבעלי ההון. "במהלך הקמפיין שמעתם רבות על סוגיית וול סטריט, כאשר מחנה הימין תקף אותי על כך שגרמתי נזק לדמוקרטיה האמריקנית. איאבק כדי שהעוצמה של וול סטריט לא תעלה על זו של האזרח מהשורה", הבהירה. בהמשך הצהירה קלינטון כי היא מחויבת לפעול להשוואת שכרן של נשים לשכרם של הגברים וקידום זכויות לקהילת הלהט"ב.

שוב במקום ה-3. רוביו (רויטרס)

פניהם של המועמדים נשואות כעת לתחנה הבאה במערכת הבחירות, דרום קרוליינה, שם למועמדים קרוז ורוביו מחכה מבחן משמעותי. השניים מרכזים מאמצים גדולים במדינה וכעת עליהם להשקיע עוד יותר עם מנת להמשיך ולאיים על טראמפ.

נקודת המבחן הנוספת והמשמעותית ביותר עבור כלל המועמדים היא "יום שלישי הגדול" ב-1 במרץ, אז ייערכו בחירות במספר מדינות בכל מפלגה. לאחר שתסתיים ההצבעה במדינות האלו הסיכוי שמספר מועמדים רפובליקנים יפרשו מהמרוץ יעלה. אם אכן יפרשו מועמדים מהמרוץ הם צפויים להודיע על תמיכה במועמד שנותר במירוץ ולשפר את סיכוייו בהמשך. בקרב הדמוקרטים, מנהל הקמפיין של קלינטון הצהיר כי המרוץ יוכרע במהלך חודש מרץ.