נאחז בקצה החרטום: חילוץ דרמטי בלב ים

סירת מהגרים שעשתה את דרכה לאי היווני לסבוס נקלעה למצוקה והחלה לשקוע סמוך לחוף הטורקי. מתוך 34 בני אדם על הסירה, רק אחד שרד וחולץ על ידי משמר החופים הטורקי. מספר הפליטים שנכנסו לאירופה מתחילת השנה גדול פי 10 מהתקופה המקבילה אשתקד

מסוק של משמר החופים הטורקי, שעסק בסיור לאורך החוף הטורקי של הים האגאי, איתר אמר (שני) סירת פליטים שנקלעה למצוקה ושהייתה שקועה כמעט כולה מתחת למים. מצלמת הקסדה של אחד מאנשי משמר החופים תיעדה את החילוץ הדרמטי - הניצול היחידי מהאסון בלב ים שנלקח לחוף מבטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסירה, שהייתה בדרכה לאי היווני לסבוס, היו 34 בני אדם בזמן הטביעה. גופותיהם של 27 נמשו מהמים ו-6 עדיין נעדרים. בתיעוד נראה רק חרטום הסירה מעל המים ועליו עומד הגבר שממתין לחילוץ. משמר החופים העלה אותו למסוק, שם קיבל טיפול ראשוני.

כמעט במקביל, בצידו השני של הים האגאי, הצליח משמר החופים האיטלקי להציל 23 מהגרים פקיסטניים שסירתם טבעה לפנות בוקר מול חופי האי היווני קוס. ארגון IOM, הארגון הבינלאומי שעוקב אחרי תנועת מהגרים, מעריך כי בששת השבועות הראשונים של 2016 הגיעו לאירופה דרך הים כ-76 אלף פליטים ומהגרים.

מדובר בכאלפיים בני אדם ביום בממוצע - פי עשרה ממספר המהגרים שהגיעו לאירופה בתקופה המקבילה אשתקד. גרמניה וצרפת כבר הסכימו שיש צורך בפעולה מידית לבלימת כניסת מהגרים ולגירוש שוהים בלתי חוקיים. טורקיה, שמתמודדת עם גל של רבבות פליטים סורים, סוגרת בינתיים את הגבול ויוצרת פקק ומשבר הומניטרי בגבול בין שתי המדינות.