קנדה: נפסיק להפציץ את דאע"ש

מדינה אחת פחות מול ארגון הטרור הרצחני: ראש ממשלת קנדה הודיע כי, כפי שהבטיח במהלך הקמפיין, ארצו תפחית את מעורבותה במערכה נגד המדינה האסלאמית. עם זאת, אימוני הקרב לכורדים יימשכו וגם גיחות מטוסי הצילום לא יופסקו

המאבק בדאע"ש יימשך - ללא קנדה? (רויטרס)

סדקים בקואליציה האמריקנית נגד דאע"ש: קנדה הודיעה היום (שני) כי בתוך שבועיים המדינה תפסיק להפציץ את מטרות ארגון הטרור בעירק ובסוריה. ראש הממשלה ג'סטין טרודו הבהיר כי מטוסי הקרב של המדינה יפסיקו לפעול באזור. הצעד של ראש הממשלה מגיע לאחר ביקורת רבה על חלקה של קנדה במתקפה הבינלאומית, וטרודו הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו בחודש אוקטובר לצמצם את המעורבות של ארצו בסכסוך במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההודעה, ב-22 בפברואר ייפסקו משימות ההפצצה. עם זאת, קנדה תמשיך להפעיל מטוסי מעקב באזור וגם לסייע בתדלוק כלי הטיס של הקואליציה. כמו כן, מספרם של הקנדים שמאמנים את הלוחמים הכורדים בצפון עירק יוגדל מ-70 לכ-200, במטרה לסייע לכוחות הלוחמים על הקרקע.

"לא יכולים לעשות הכל". טרודו (רויטרס)

השכנה מדרום דווקא שואפת "להגביר הילוך" נגד דאע"ש

"כמו בכל משימה, צריך לקבל החלטות", אמר טרודו. "אנחנו לא יכולים לעשות הכל, ואנחנו מונחים לעשות כפי יכולתנו לעזור לאזור בדרך הנכונה. האנשים שסופגים טרור מדאע"ש לא זקוקים לנקמה שלנו, אלא לעזרתנו".

במקביל, הממשל בארה"ב מתכנן דווקא להרחיב את המתקפה: הפנטגון צפוי לבקש הגדלה משמעותית - של כ-35% - לתקציב המופנה למאבק בארגון "המדינה האסלאמית". בכירים בארצות הברית דיווחו בשבוע שעבא לסוכנות הידיעות רויטרס כי מדובר בדרישה שתופנה לתקציב שנת 2017 - כהכרה לכך שהמאבק בארגון הרצחני יימשך גם כאשר יהיה נשיא חדש בבית הלבן.

אילוסטרציה

על פי ההערכות, הדרישה מהווה סממן לכוונה האמריקנית להגביר את הפעילות נגד ארגון הטרור. הגורמים, שדיברו בעילום שם, הוסיפו כי התקציב שיבקש הפנטגון למאבק בדאע"ש יעמוד על כ-7 מיליארד דולרים - דרישה שהקונגרס יצטרך להצביע עליה.

שון מק'פרלנד, הגנרל האמריקני הבכיר בעירק, אמר כי הבסת הארגון במדינה הוא "רק עניין של זמן", אך לדבריו השגת הניצחון בסוריה תהיה "מסובכת יותר". בשיחת לווין עם עיתונאים אמר מק'פרלנד כי "אנחנו בסוף ההתחלה: כשכבשנו חזרה את רמאדי, הוכח שיחד עם צבא עירק יש לנו את הכוח להביס אותם בשדה פתוח וזו הוכחה לעוצמה". "עלינו להמשיך לתמוך בצבא עירק, כדי לדחוק את האויב מארצם", הוסיף. על חזית הקרב בעירק אמר: "כשנשיג את א-רקה יחד זה יהיה סימן שזו שירת הברבור של הארגון, אבל אנחנו עוד לא שם.