ארה"ב מזהירה את צפון קוריאה: "לשיגור הטיל יהיו השלכות חמורות"

אחרי ניסוי הטילים הנוסף הלילה בצפון קוריאה, בוושינגטון גינו את הניסוי וזעמו על ההתעלמות של פיונגיאנג מאזהרות מועצת הבטחון של האו"ם: "צפון קוריאה נחושה לשפר את מערך הטילים והנשק הגרעיני שלה על חשבון רווחתם של אזרחיה"

בדרך לניסוי גרעיני חמישי? קים ג'ונג און (רויטרס)

צפון קוריאה שוב מתגרה במערב, ששב ומזהיר אותה: לאחר שהלילה (ראשון) שיגרה המדינה טיל בליסטי לחלל שנושא לוויין - זאת למרות האיסור המפורש של האו"ם על המדינה להשתמש בטילים בליסטיים, בארה"ב מיהרו להגיב ולהזהיר את השלטון בפיונגיאנג. הממשל האמריקני בוושינגטון שלח מסר לקים ג'ונג און בו נטען כי צפון קוריאה תתמודד עם "השלכות חמורות" כתוצאה מהשיגור.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מגנים את השיגור היום בצפון קוריאה ואת הנחישות של המדינה הזו לשפר את מערך הטילים שלה", נמסר בהודעה מטעם הממשל האמריקני. "לצפון קוריאה ישנה העדפה לשיפור מערך הנשק הגרעיני שלה על חשבון רווחתם של אנשיה". אלא שלטענת פיונגיאנג, הטיל ששוגר מהחוף המערבי של המדינה המבודדת היה חלק מתכנית החלל של המדינה - וכי הוא שוגר למטרות שלום ומסמל "פריצת דרך בקידום יכולה ההגנה הלאומית".

במדינה דיווחו מבעוד מועד על הכוונה להפר את ההנחיות של האו"ם ולשגר טיל זה, שנושא לטענתה לוויין למטרת צפייה בכדור הארץ. מומחים מעריכים ששיגור הטיל מהווה שלב נוסף בדרך למטרה הסופית, שהיא שיפור היכולות הגרעיניות של המדינה. רק בחודש שעבר ביצעה המדינה ניסוי גרעיני שחולל סערה ועורר שלל תגובות נזעמות ברחבי העולם.

השכנים מדרום מזהירים: "צפון קוריאה בדרך לניסוי גרעיני חמישי"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, תיאר את הניסוי כ"פרובוקציה שמערערת את השקט באזור. אנו נעבוד עם מועצת הביטחון של האו"ם על מנת להחליט על 'צעדים משמעותיים' נגד צפון קוריאה". גם סין, שרואה בצפון קוריאה בעלת ברית, הזהירה אף היא את פיונגיאנג מלבצע את הניסוי ופרסמה הצהרה בה נאמר כי היא "מביעה צער" על השיגור הלילה.

מזהיר. מזכיר המדינה קרי (חדשות 2)

בדרום קוריאה אף טוענים כי בקרוב תוצב במדינה מערכת טילים מתקדמים על מנת לנטרל את היכולות הצבאיות של צפון קוריאה.סוכנות הביון של דרום קוריאה אף טוענת היום שהשכנה מצפון מתכננת לערוך ניסוי גרעיני חמישי אחרי השיגור הלילה, כך על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונ-האפ". בסיאול טוענים גם ששיגור הטיל הלילה נכשל -  ושלמעשה הוא נשרף בדרכו לחלל.