צ' קוריאה שיגרה טיל בליסטי לחלל

בניגוד להגבלות האו"ם שיגרה המדינה המבודדת לחלל טיל ארוך טווח שנושא לטענתה לוויין. בדרום קוריאה חוששים כי מדובר בניסוי כלים לטילים שבעתיד יישאו ראש נפץ גרעיני, ובעולם חוששים כי טיל מסוג זה יכול להגיע לחופי ארה"ב. משרד ההגנה האמריקני: "עוקבים אחר ההתרחשויות"

קים ג'ונג און "הזכות לתכנית חלל" (רויטרס)

בדרום קוריאה מדווחים כי צפון קוריאה שיגרה הלילה (ראשון) טיל ארוך טווח הנושא לוויין, למרות שהאו"ם אסר על המדינה להשתמש בטילים בליסטיים. על פי ההערכות, טיל זה מכיל את הטכנולוגיה הנדרשת כדי להגיע לארצות הברית. בצפון קוריאה הכתירו את הניסוי הזה בהצלחה, ובארה"ב כינו את הפעולה "פרובוקטיבית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צפון קוריאה דיווחה מבעוד מועד על כוונתה להפר את ההנחיות של האו"ם ולשגר טיל זה, שנושא לטענתה לוויין למטרת צפייה בכדור הארץ. מומחים מעריכים ששיגור הטיל מהווה שלב נוסף בדרך למטרה הסופית, שהיא התחמשות גרעינית של המדינה.

אתר הניסוי בפצצת המימן (מתןך האתר North 38)

השיגור הזה מגיע לאחר שבחודש שעבר נטען בדרום קוריאה כי השכנה מצפון ערכה ניסויים בפצצת מימן. ממשרד ההגנה האמריקני כבר נמסר כי הם "עוקבים את ההתרחשויות במדינה", וכי מסלול הטיל אותר והוא אינו מהווה סכנה לארה"ב. ממשלות יפן, ארה"ב ודרום קוריאה דרשו כינוס חירום של האו"ם בעקבות השיגור.

הטיל שוגר במסלול דרומי כמצופה, כשהוא חולף על פני האיים היפנים, ונראה שעבר את השלב הראשון של השיגור בהצלחה. ראש ממשלת יפן שינזו אבה התייחס לשיגור וכינה אותו "בלתי מתקבל על הדעת".

מממשלת צפון קוריאה נמסר כי יש להם את הזכות הריבונית לתכנית חלל, אך זו נבלמת בגלל ההגבלות של האו"ם. הטיל הבליסטי האחרון ששיגרה המדינה היה ב-2012, אז שלחה לחלל עצם שלטענתה הוא לוויין תקשורת.