מחקר בברזיל: "נגיף הזיקה נמצא גם בשתן וברוק"

ממצאים חדשים מראים כי הנגיף המסוכן נמצא בנוזלי גוף נוספים, אם כי לא הוכח עדיין שניתן להידבק באמצעותם בזיקה. האו"ם קרא להגביר את הנגישות לאמצעי מניעה במדינות בהן התפרצה המחלה

החשד מהתפרצות נגיף ה"זיקה" - למחקר עדיין אין מענה: מכון מחקרי הבריאות הממשלתי של ברזיל גילה היום (שישי) לראשונה כי הנגיף זיקה נמצא גם בשתן וברוק. במכון אמרו כי ימשיכו לבדוק אם ניתן להידבק בנגיף באמצעות נוזלי הגוף - דבר שטרם הוכח. ממצאים אלו נחשפו לאחר דגימת שני בני אדם שנשאו גנום עם הווירוס.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, האו"ם קרא למדינות שנפגעו מהתפרצות הנגיף לאפשר לנשים נגישות לאמצעי מניעה וגם לביצוע הפלות. "על המדינות לא רק להזהיר את הנשים מפני הריון מסוכן, אלא לאפשר להן שליטה על הפוריות שלהן", הסבירו במטה זכויות האדם של האו"ם. דוברת המשטרה בברזיל ססיל פוילי הוסיפה: "איך אפשר לבקש מהן לא להיכנס להריון, מבלי להציע להן דרך לעצור הריונות?"

באו"ם קוראים: "לאפשר הפלות" (רויטרס)
דבריה נובעים על רקע אופיין השמרני של חלק מהמדינות שנפגעו מההתפרצות, שרובן בעלות רוב קתולי, ובשל כך מגבילות גישה להפלות ואמצעי מניעה. לדוגמא, ממשלת אל סלבדור הזהירה לאחרונה את נשות המדינה שלא להיכנס להריון לפני 2018, מבלי שעודדה שימוש באמצעי מניעה.

ארגון הבריאות העולמי, שכבר הכריז על מצב חירום, ידרוש 25 מיליון דולרים לקידום מחקר בן חצי שנה למאבק בנגיף. המחקר אמור לכלול בדיקה של החשש שעלה לאחרונה, לפיו ניתן להידבק בזיקה באמצעות העברת דם או מגע מיני.

מוקדם יותר השבוע, אישרו גורמים רפואיים בברזיל כי נגיף הזיקה הועבר בשני עירויי דם בשנה שעברה. ביום רביעי קרא שר הבריאות הברזילאי לעמיתיו ממדינות אמריקה הלטינית לשתף פעולה במאבק נגד הנגיף. הממשלה פתחה בקמפיין מיוחד שמטרתו מיגור המגיפה על ידי חיסול מוקדי הרבייה של היתושים הנשאים במדינה.

עד כה נתגלה הנגיף זיקה ב-30 מדינות לפחות. בשל הידבקות עוברים בזיקה, תינוקות נולדים עם ראשים קטנים יותר ואף סובלים מהתפתחות מוחית לקויה.