האו"ם: לא למנוע מג'וליאן אסאנג' את החופש שלו

דוח חדש קרא לממשלות בריטניה ושבדיה לא למנוע ממייסד אתר ההדלפות ויקיליקס את חופש התנועה שלו, לאחר שזה מסתגר בשגרירות אקוודור בלונדון מאז שנת 2012. אסאנג' חושש מהסגרתו על ידי בריטניה לשבדיה, שם יעמוד למשפט באשמת תקיפה מינית. ממשלת בריטניה בתגובה לדוח: אין כל שינוי בעמדתנו

אסאנג', ארכיון (חדשות 2)

דוח של האו"ם שמתפרסם היום (שישי) קובע כי מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' מוחזק שלא כחוק בשגרירות אקוודור בלונדון. באו"ם קראו לבריטניה ולשבדיה להניח לו לעזוב את הבניין בו הוא למעשה כלוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אסאנג' מואשם בשבדיה בתקיפה מינית ומתנהל נגדו משפט שלא בנוכחותו. שבדיה חתמה עם בריטניה על הסכם לפיו אסאנג' יוסגר אליה כדי לעמוד למשפט, וכדי להימנע מהסגרה הוא מצא מקלט בשגרירות אקוודור בשנת 2012.

הוועדה של האו"ם, שפועלת בג'נבה, קראה לממשלות בריטניה ושבדיה להפסיק את "גזל החירות", כפי שכינתה את מצבו של אסאנג'. עוד קראו בוועדה לכבד את חופש התנועה של מייסד ויקיליקס ולפצות אותו על הזמן ששהה בשגרירות.

בניין השגרירות בלונדון (רויטרס)

בבריטניה הגיבו לדוח הוועדה והבהירו כי אם אסאנג' יעזוב את תחומי השגרירות בלונדון, הוא ייעצר מיד. "אין כל שינוי בעמדתנו", אמר היום דובר הממשלה. "אנו דוחים את הטענה כי ג'וליאן אסאנג' הוא קורבן של מעצר שרירותי. הוא באופן מעשי מתחמק ממעצר על פי חוק בכך שהוא בוחר להישאר בתוך מבנה השגרירות".

מבוקש בארה"ב מאז 2010

הסערה המחודשת סביב אסאנג' החלה לאחר שהתעוררו נגדו האשמות בשבדיה בגין תקיפה מינית. הוא ביקש בשל כך מקלט מדיני מאקוודור בחודש יוני 2012. שוטרי מרחב לונדון מוצבים מאז בקרבת המתחם וערוכים למנוע ניסיון בריחה מצד אסאנג'. בתחילה נראה שיימצא פתרון דיפלומטי תוך מספר חודשים, אך המצור על השגרירות נמשך כבר יותר משלוש שנים וחצי.

אסאנג' הכחיש מספר פעמים את ההאשמות נגדו, אך טען כי הוא מסרב לעבור לשבדיה על מנת להיחקר. לדבריו, קיים חשש ממשי כי שבדיה תסגיר אותו לידי ארצות הברית, שם הוא מבוקש מאז הקמת אתר ההדלפות בשנת 2010, שגרם נזק רב למערכת הביטחון האמריקנית.