ברזיל: "נגיף הזיקה הועבר בעירויי דם בשנה שעברה"

התפרצות נגיף הזיקה החלה כתוצאה משני עירויי דם בשנה שעברה, כך מודים באופן רשמי בברזיל. לעת עתה הופסקו תרומות הדם במדינה, בהתאם להמלצת ארה"ב, ומומחים יגיעו למדינה בשבוע הבא כדי לחפש חיסון. בטקסס מדווחים על הידבקות כתוצאה מקיום יחסי מין בלתי מוגנים, וגם באירופה כבר דווח על מספר מקרים של הנגיף

מספר דרכי הידבקות. נגיף הזיקה (רויטרס)

גורמים רפואיים בברזיל מאשרים כי נגיף הזיקה הועבר בשני עירויי דם בשנה שעברה. ארה"ב המליצה כבר בשבוע שעבר להפסיק את תרומת הדם בין תושבי ברזיל - המלצה שאומצה במדינה. אתמול (רביעי) קרא שר הבריאות הברזילאי לעמיתיו ברחבי אמריקה הלטינית לשתף פעולה המאבק נגד הנגיף, ודיווח כי מומחים מארה"ב יגיעו בשבוע הבא למדינה במטרה למצוא חיסון נגדה. עוד החל הממשל בקמפיין מיוחד שמטרתו מיגור המגיפה על ידי חיסול מוקדי הרבייה של היתושים הנשאים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בעקבות התפשטות הנגיף. בארצות הברית דווח לראשונה על מקרה ראשון בו הועבר הנגיף ביחסי מין. המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) דיווח כי לידי גורמי רפואת הציבור בעיר דאלאס הגיע מידע על נשא של הנגיף שנדבק אחרי שקיים יחסי מין עם נשאית אחרת ממדינה במרכז אמריקה.

במקביל להתרחשויות בארצות הברית, דווח על מקרי הידבקות ראשונים באוסטרליה בספרד ואפילו באירלנד. בארגון קראו למדינות אירופה להגביר את השליטה והפיקוח את ריכוזי היתושים. כמו כן הם המליצו לחזק את המעקב אחר התפשטות הנגיף, וכן לעדכן את אזרחי המדינות בנוגע לסיכונים - במיוחד בקרב נשים בהיריון.

הערכת ארגון הבריאות העולמי היא כי נגיף הזיקה קשור לתופעה של תת-התפתחות (מיקרוצפליה) בקרב אלפי תינוקות בברזיל. את ההנחה הזו חיזק השר הברזילי ואמר כי אין לו ספק שנגיף הזיקה הוא הגורם לכ-3,700 תינוקות שנולדו המום בברזיל. עוד הודיע השר כי כחלק מהמאבק, ייחלו החל מהשבוע הבא גם הרשויות המקומיות לערוך מעקב אחר דיווחים על המחלה.