הכותרת בעולם בעקבות הפיגוע: "3 פלסטינים נהרגו"

פיגוע הדקירה והירי בשער שכם היווה דוגמה נוספת לסיקור המוטה בחלק מכלי התקשורת בעולם: רשת CBS "הגדילה לעשות" וציינה רק את הנפגעים הפלסטינים. במשרד החוץ זעמו: "כותרת מוטה ושקרית" ופעלו לשינוי הכותרת

גל הטרור נמשך, ואיתו גם הסיקור העוין: פיגוע הדקירה והירי בשער שכם בירושלים, בו נרצחה לוחמת מג"ב ונפצעה קשה לוחמת נוספת, סוקר ברחבי העולם כחלק מהאלימות הגואה במזרח התיכון. בחלק מהאתרים בחרו "להסתיר" בכותרת את הכוונות הרצחניות של שלושת המחבלים, שנשאו על גופם מטעני נפץ, סכינים ואקדחים - וציינו רק את הנפגעים הפלסטינים. במשרד החוץ זעמו על הכותרות: "זו חוצפה שאין כדוגמתה", ולאחר זמן קצר שונתה הכותרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת CBS כתבה בכותרת: "Palestinians killed as daily violence grinds on" - כלומר, שלושה פלסטינים נהרגו בזמן שהאלימות היום-יומית נמשכת. רק בהמשך הידיעה צוינה הכוונה של המחבלים לבצע פיגוע - תוך ייחוס לדוברת המשטרה לובה סמרי. במשרד החוץ אמרו: "הכותרת של cbs מהווה חוצפה שאין כדוגמתה, כותרת מוטה ושיקרית. אנחנו פועלים לתיקונה". לאחר כשעה שונתה הכותרת: "המשטרה הישראלית ירתה בשלושה תוקפים פלסטיניים לכאורה", ובישראל הדגישו כי השינוי בוצע "בעקבות התערבות מהירה של משרד החוץ, מטה ההסברה הלאומי ולע"מ".

גם סוכנות הידיעות רויטרס, עליה מתבססים כלי תקשורת רבים, ציינה בכותרת הקצרה כי "שלושה פלסטינים נהרגו לאחר מתקפה בירושלים": המידע יוחס גם במקרה זה למשטרת ישראל, כאשר מהכותרת הקצרה לא ניתן להבין מי תקף ומה גרם למותם. בהמשך "עובתה" הכותרת וצויין כי השלושה תקפו שוטרת.

גם בטלגרף ההולנדי תוארו רק "התוצאות היבשות" של האירוע: "המשטרה הישראלית ירתה בשלושה פלסטינים למוות". רק בהמשך הידיעה צוין כי מדובר במחבלים, ופציעת הלוחמת הופיעה רק לקראת סוף הידיעה. לעומתם, באתר רשת "פוקס" נכתב כי "שלושה חמושים פלסטינים נהרגו ליד העיר העתיקה בירושלים, לאחר שתקפו שוטרים ישראלים". באתר ה"אינדיפנדנט" הבריטי נשמטה אחת הפצועות, ורק נכתב כי "שוטרת אחת נפצעה באופן קשה".

ניצן חן, מנכ"ל לע"מ (לשכת העיתונות הממשלתית), זעם על הניסוחים: "הפעם לא נעבור על כך בשתיקה - נשקול לשלול תעודות עיתונאי מעיתונאים ועורכים אשר מתרשלים בעבודתם ונותנים כותרות הפוכות מהמציאות".

וכך תואר האירוע ברשת פוקס

בפיגוע נרצחה לוחמת משמר הגבול, הדר כהן בת ה-19, ונפצעה קשה לוחמת נוספת. במשטרה הבהירו כי השוטרות שנפצעו פעלו כנדרש. "הן מנעו בגופן פיגוע הרבה יותר קשה וגדול", אמר תנ"צ אבשלום פלד, סגן מפקד מחוז ירושלים.

תאור האירוע בתקשורת בהולנד

מהמשטרה נמסר כי שלושת המחבלים היו חמושים בתת-מקלע מסוג קרל גוסטב, סכינים ומטעני נפץ. צוות לוחמי משמר הגבול הבחין בהם וחשד, ולפיכך ביקש מהמחבלים להציג תעודות זהות. בזמן שאחד מהם מסר את תעודת הזהות שלו, מחבל אחר שלף רובה והחל לירות לעבר הכוח, ירי ממנו נפצעו שתי הלוחמות. כוחות הביטחון הגיבו מיד וחיסלו את שלושת המחבלים.