ארגון הבריאות העולמי: "נגיף הזיקה - מצב חירום עולמי"

מספר שעות בלבד לאחר שהודיע שר הבריאות של ברזיל כי המגיפה במדינה חמורה משסברו, הכריז ארגון הבריאות העולמי על התפשטות נגיף הזיקה כמצב חירום עולמי. כחלק מהחמרת הצעדים למניעת התפשטות המחלה בברזיל, יבצעו במדינה רישום ומעקב אחר דיווחים ויפסיקו את תרומות הדם במדינה - אך האולימפידה תתקיים כסדרה

יוחרפו הצעדים למנוע התפשטות המחלה (רויטרס)

ארגון הבריאות העולמי הכריז היום (שני) על התפשטות נגיף הזיקה כמקרה חירום גלובלי, זאת לאחר ביקורת שספג על התמהמהות בתגובה למגפה. ההודעה מגיעה מספר שעות בלבד לאחר הודעת שר הבריאות של ברזיל כי מגפת הזיקה במדינה חמורה מכפי שסברו, מאחר ובכ-80% מהמקרים לא מפתחים הנדבקים סימפטומים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הערכת ארגון הבריאות העולמי היא כי נגיף הזיקה קשור לתופעה של תת-התפתחות (מיקרוצפליה) בקרב אלפי תינוקות בברזיל. את ההנחה הזו חיזק השר הברזילי ואמר כי אין לו ספק שנגיף הזיקה הוא הגורם לכ-3,700 תינוקות שנולדו המום בברזיל. עוד הודיע השר כי כחלק מהמאבק, ייחלו החל מהשבוע הבא גם הרשויות המקומיות לערוך מעקב אחר דיווחים על המחלה.

לעומתו, נשיאת ברזיל דילמה רוסף ניסתה להרגיע: למרות שאמרה כי לארצה אין את היכולת להשתלט על ההתפרצות, היא טענה כי אין שום סיכון לאולימפיאדה שתיערך בברזיל בקיץ. "עלינו להסביר לאלו שבאים לפה, לאתלטים, שאין סיכון אם אתה לא אישה הרה". הגורם העיקרי להדבקה בווירוס - שאין לו כל חיסון או תרופה - הוא עקיצת יתוש. למרות זאת, המליצה ארה"ב המליצה להפסיק את תרומות הדם בין התושבים בברזיל לעת עתה, המלצה שבכוונת המדינה לאמץ, הוסיף השר.

אלפי תינוקות נולדו עם המום (רויטרס)

בשבוע שעבר הודיע ארגון הבריאות העולמי על הקמת צוות חירום בעקבות התפשטות וירוס הזיקה בדרום אמריקה. בהודעה דרמטית של הארגון נמסר כי התפשטות זיקה הפך מאיום קל ל"סכנה בעלת ממדים מבהילים".

בעקבות התפשטות הנגיף המליצו כבר מדינות שונות בעולם לנשים בהיריון להימנע מלהגיע לאזורים הנגועים. בארגון הבריאות העולמי ציינו כי העובדה שמדובר בשנת אל-ניניו תרמה לריבוי היתושים ולהתפשטותם לאזורים חדשים.