מכה לקמפיין: ״מידע סודי ביותר במיילים״

מחלקת המדינה האמריקנית אישרה לראשונה באופן רשמי כי תכתובות דואר אלקטרוני שניהלה הילרי קלינטון דרך המחשב האישי שלה בזמן שהייתה מזכירת המדינה הכילו מידע "סודי ביותר". התזמון של ההודעה רגיש במיוחד: שלושה ימים בלבד לפני ההתמודדות הראשונה של קלינטון במרוץ לראשות המפלגה הדמוקרטית

הקמפיין ספג מכה קשה. קלינטון (רויטרס)

ההודעה שתטלטל את מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית? מחלקת המדינה האמריקנית אישרה הלילה (שבת) לראשונה באופן רשמי שחלק מהתכתובות שניהלה הילרי קלינטון באמצעות שרת מייל פרטי ולא מאובטח הכילו מידע "סודי ביותר". ההודעה מגיעה שלושה ימים בלבד לפני שקלינטון תתייצב להתמודדות הראשונה בדרך לראשות המפלגה הדמוקרטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בתדרוך לעיתונאים אמר דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי כי 7 תכתובות מייל, שהכילו 22 מיילים בסך הכל, יצונזרו לחלוטין מכיוון שהם מכילים מידע מסווג ורגיש ביותר. עם זאת, הוא סירב למסור במה עסקו המיילים והאם קלינטון שלחה אותם בעצמה.

"המסמכים האלה לא סווגו כסודיים בזמן שנשלחו", ציין קירבי, אך הדגיש כי כעת מבצעת מחלקת המדינה בדיקה כדי לקבוע האם המידע עצמו נחשב מסווג בזמן שנשלח באמצעות חשבון המייל הפרטי של קלינטון.

סנדרס ירוויח מהשערוריה? (רויטרס)

מידע על תקיפות מזל"טים

במסגרת חקירת פרצת האבטחה הורה בית משפט פדראלי לפרסם את כל התכתובות שעסקו בתפקידה של קלינטון כמזכירת המדינה והתבצעו דרך השרת הפרטי. עד כה נחשפו יותר מ-1,300 מיילים. חלקים מהם צונזרו - בהם התכתבויות של קלינטון עם מנהיגים זרים וגורמי ממשל רשמיים - אך מדובר בפעם הראשונה שבה הורה הממשל לצנזר תכתובות בשלמותן.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי אורכם של המיילים המסווגים הוא 37 עמודים וכי הם כוללים בין היתר מידע חשאי אודות תקיפות כלי טיס בלתי מאוישים והודעות שעשויות לחשוף מקורות חסויים.

קלינטון, המתמודדת המובילה על ראשות המפלגה הדמוקרטית, מתעקשת כי מעולם לא שלחה או קיבלה מידע שסווג כסודי בשרת הפרטי שלה. בצוות הקמפיין של קלינטון דחו את הודעת מחלקת המדינה וטענו כי היא תוצאה של "מאבקים בירוקרטיים פנימיים" וכי פרסום תוכן המיילים יוכיח את צדקתה.

"אנו מתנגדים בנחרצות לצנזור של המיילים", אמר דובר הקמפיין של קלינטון. "מאז שהעבירה את המיילים שלה למחלקת המדינה לפני יותר משנה, קלינטון הפצירה כל העת כי יש לפרסם את תוכנם וזו עמדתנו גם היום".