מחאה בפריז: "ברוך הבא רוחאני, תליין החירות"

נשיא אירן ממשיך במסע האירופי שלו למימוש הפוטנציאל שבהסרת הסנקציות נגד מדינתו. הוא קונה מטוסים וחותם על הסכמים, אבל מלבד תומכי ישראל הזועמים על כבוד המלכים שלו זוכה הנשיא האירני, גם פעילי זכויות האדם המוחים על נוקשות הממשל בטהרן יצאו להביע את מחאתם

פעילות למען זכויות נשים קיבלו את פניו של נשיא אירן המבקר בפריז במפגן מחאה. אישה חשופת חזה תלתה עצמה מגשר בפריז וביימה הוצאה להורג כשעל גופה מתנוסס דגל אירן. "ברוך הבא רוחאני, המוציא להורג של החירות", נכתב בשלט שהתנוסס מעליה. "ארגנו את המיצג הציבורי הזה כדי להזכיר את העובדה שבכל שנה, יותר מ-800 אנשים נידונים למוות במדינה שלו", הסבירה שרה קונסטנטין מארגון הנשים הבינלאומי שיזם את המחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במחאה השתתפו גם פעילות פמיניסטיות, הומוסקסואלים, אינטלקטואלים ומתנגדי עונש מוות. קונסטנטין הסבירה שהמחאה כוונה גם להנהגה הצרפתית, כדי שתזכור לקחת בחשבון את זכויות האזרח באירן כשהיא חותמת על הסכמים עם רוחאני."פרנסואה הולנד מקבל אותו לארמון האליזה לכוס תה, לחתום על חוזים ולמכור לו כמה מטוסי איירבאס", הוסיפה. "זה מוכיח שלהולנד לא אכפת מזכויות האדם, כל מה שחשוב לו זה העסקים".

במהלך ביקורו של רוחאני בפריז, אירן מתכוונת לקנות 100 מטוסי איירבאס. הנשיא האירני שהגיע לבירה הצרפתית במסגרת סיור אירופי ראשון מאז הסרת הסנקציות, אמר שארצו פתוחה להשקעות ושהביקור מהווה "פתיחת פרק חדש ביחסיה של אירן עם העולם".

צרפת צפויה לספק לאירן בין היתר גם טכנולוגיה חקלאית, מערכות בריאות וכמו כן תעשיית הרכבים הצרפתית תחזור לייצר באירן. התחנה הראשונה של רוחאני בסיור האירופי הייתה רומא, גם שם הוא קידם עסקים בין איטליה ואירן ופגש את האפיפיור. המארחים האיטלקים כיסו לקראת ביקורו פסלים עירומים בעיר.