המאבק נגד Uber בצרפת הפך אלים

אפליקציית "אובר" מעוררת עניין לא רק בישראל: נהגי המוניות שחוששים לפרנסתם חסמו את כביש הטבעת סביב פריז במחאה על אבדן הלקוחות הפוטנציאלי. ולא רק בצרפת האפליקציה מעוררת מחלוקת: הגרדיאן מפרסם היום שבחברה המפעילה את האפליקציה ערכו גם ניסוי על נהגים, בלי ידיעתם

הקרב על רשת "אובר" UBER - לא רק בישראל: כוח מיוחד לפיזור הפגנות של המשטרה הצרפתית נאלץ לרדת לאחד הצמתים העמוסים ביותר בכביש הטבעת של הבירה פריז אחרי שנהגי מוניות זועמים הביעו ברגליים, או יותר נכון בגלגלים, את התנגדותם לכניסת האפליקציה שתהפוך כל נהג ובעל מכונית למתחרה פוטנציאלי. הנהגים חסמו את הכביש, הבעירו צמיגים והתעמתו עם השוטרים. לאחר הוויכוח בנושא בישראל, האם המהומות יגיעו גם אלינו?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים בצרפת, במהומות שנערכו ברחבי המדינה לא השתתפו רק של נהגי מוניות בעלי רישוי מיוחד, אלא גם פקחי הטיסות ומורים המוחים על השחיקה בשכרם. במהלך המהומות נעצרו כ-20 מפגינים, שהחליפו מהלומות עם אנשי המשטרה.

ומתברר שלא רק נהגי המוניות הצרפתים מוטרדים: הגרדיאן הבריטי מדווח שחברת UBER החלה להפעיל בחשאי מערכת מעקב אחרי נהגים במה שהוגדר פרויקט ניסויי שנערך בטקסס, ובו החברה עקבה אחר נהיגה מסוכנת שנקלטה בעזרת הטלפונים של הנהגים שהורידו את האפליקציה. החברה סימנה נהגים שבלמו מהר מידי, התקרבו לרכב שלפניהם או נהגו במהירות וכל זאת מבלי שהודיעה לנהגים שהם תחת מעקב.

חברת "אובר", שמחברת בין בעלי מכוניות לבין נוסעים המבקשים הסעה מנקודות מוצא שונות ליעדים שונים, מעוררת ויכוח גם בישראל. שר התחבורה ישראל כץ אמר לאחרונה שהמדינה תיאלץ לפצות את נהגי המוניות ב-8-9 מיליארד שקלים. אם האפליקציה תכנס לשוק, נהגי המוניות הזהירו שהיישומון עשוי להביא לאירועים פליליים לאחר שמספר עבירות בוצעו על ידי נהגי "אובר" בהודו.