ארה"ב: נערכים לסופה "היסטורית"

בעוד שבישראל תוהים אם השלג יערם, בארצות הברית נערכים לסופה הרצינית ביותר מזה כמה עשורים שעשויה להשפיע על חייהם של מיליונים. בוושינגטון הבירה מצפים לשלג שיערם לגובה של 76 סנטימטרים, ומפצירים בתושבים לתפוס מחסה ולהערך לניתוקי חשמל ארוכים

הסופה הקשה ביותר מזה כמה עשורים (רויטרס)

בוושינגטון בירת ארצות הברית עוד לא הספיקו להתאושש מהשלג הפתאומי ששיתק את העיר בשבוע שעבר, וכבר נערכים בדריכות הערב (שישי) לסופה חורפית "היסטורית" שמומחים מעריכים שעשויה להשפיע על מיליוני בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם רדת הערב, רוב הרחובות ננטשו, מסעדות נסגרו והכבישים שלרוב עמוסים במכוניות החלו מתכסים בשלג. חוץ מכמה חנויות נוחות, תחנות דלק, וכמה פאבים בודדים לא ניתן למצוא בית עסק פתוח במחוז בו חיים 6 מיליון תושבים.

על פי התחזיות, השלג צפוי להערם לגובה 76 סנטימטרים בוושינגטון הבירה ובבולטימור הסמוכה. הסופה שבפתח מוערכת על ידי מטאורולוגים בארה"ב כסופה החורפית הקשה ביותר מזה כמה עשורים, וצפויה להשפיע על יותר מ-85 מיליון בני אדם המתגוררים בכ-20 מדינות.

אם אכן יערם השלג בבירה על פי התחזיות, ישבר השיא שנקבע בשנת 1922 כאשר במהלך סופת השלגים באותה שנה נערם השלג לגובה של 71 סנטימטרים וגרם למותם של 100 בני אדם.

ראשת עיריית וושינגטון, מוריאל בווסר כינסה מסיבת עיתונאים בה הזהירה כי לסופה "השלכות של חיים ומוות", והתריעה כי בנוסף לשלג צפוייות רוחות עזות שעשויות להגיע ל-95 קילומטר לשעה. "עלינו לפעול בשיתוף פעולה עירוני, לתפוס מחסה ולהתרחק מהכבישים", אמרה במסר לתושבים.

מאות מפלסות פוזרו בכבישים (רויטרס)

בעיריה מדווחים כי התנועה בכבישים ירדה בכ-50 אחוזים, ובאופן חריג הוחלט על סגירת הרכבת התחתית. גורמים שונים מתחו ביקורת על העיריה בטענה שהיא מקבלת החלטות קיצוניות ומוגזמות. אך בוושינגטון עוד נמצאים בטראומה מהשלג שירד לפני כמה ימים ושיתק את כל הכבישים בעיר לתשע שעות. אפילו שיירת הרכבים של נשיא ארה"ב ברק אובמה נפגעה בסופה האחרונה, והוא נאלץ להשלים נסיעה של 20 דקות בשעה שלמה בגלל הכבישים החלקים.

מאות מפלסות ומשאיות מלח פוזרו בכבישים הראשיים, אך אם ההערכות נכונות גם המאמצים הכבירים הללו לא יועילו. כעת החשש העיקרי הוא מקריסת עצים על כבלי חשמל שיותירו אנשים ללא חימום ותאורה. ספקית החשמל המקומית הזהירה את הלקוחות מאפשרות של כמה ימים ללא חשמל.