דייויד בלאט פוטר מקליבלנד: "גאה בהישגים"

בלאט, המאמן הישראלי הראשון ב-NBA, היה קרוב לאמן את נבחרת המזרח באול-סטאר - אך הודעה מטעמו במהלך הלילה אישרה כי יסיים את תפקידו באלופת המזרח, הקליבלנד קאבלירס. הודעת הפיטורים מגיעה לאחר עימות ממושך ופומבי עם השחקן המוביל של הקבוצה, לברון ג'יימס. בלאט איחל לקבוצה בהצלחה בעונה ומעבר לה

טרם הגיב לדיווחים. בלאט (רויטרס)

פוטר רגע לפני האולסטאר: המאמן הישראלי דייוויד בלאט פוטר מקבוצת ה-NBA שאימן, הקליבלנד קאבלירס. ההודעה על הפיטורים פורסמה אף על פי שקליבלנד, ששיחקה בשנה שעברה בגמר הליגה הטובה בעולם, מובילה את הצד המזרחי של הליגה. על פי ההערכות, בלאט היה אמור לאמן את נבחרת המזרח במשחק האול-סטאר - אך הודעת הפיטורים סימנה את סוף החלום, לפחות זמנית. הצעד הוגדר כ"מהלך מפתיע" באתר ה-NBA. בלאט שחרר הודעה רשמית שאישרה את הפיטורים בה התבטא באיפוק ואמר כי הוא מודה לצוות ולשחקנים, וכי הוא גאה בהישגיו בקבוצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה רשמית מטעמו של בלאט הוא בירך על ההזדמנות שהייתה לו לשמש כמאמן קבוצת הקליבלנד קבלירס. "זכיתי לעבוד עם קבוצה נפלאה של שחקנים בהם לברון ג'יימס, קווין לאב וקיירי ארווינג". בלאט הודה גם לצוות שעבד איתו בקבוצה, בהם דייויד גריפין מנהל הקבוצה: "אני חב להם על העבודה הקשה, המקצוענות, הנאמנות והחברות". "אני גאה בהישגים שלי כמאמן בקבוצה ומאחל לה רק טוב בהמשך העונה ובעתיד", הוסיף.

ההודעה על הפיטורים מגיעה לאחר מאבק ממושך למדי מול כוכב הקבוצה לברון ג'יימס, שחזר לקבוצה בשנה שעברה ונחשב לאחד השחקנים המובילים בליגה. השניים שידרו כלפי חוץ חזית אחידה, אך לעיתים - כמו בתקרית ה"דחיפה" המפורסמת או במספר מסיבות עיתונאים - ג'יימס זלזל במעמדו של המאמן.

בלאט ולברון ג'יימס, ארכיון (רויטרס)

במספר כלי תקשורת בארה"ב דווח כי בלאט "איבד תמיכה מצד שחקניו בחדר ההלבשה", בעיקר לאחר התבוסה המוחצת לאלופה גולדן סטייט בתחילת השבוע בפער של 34 נקודות. למרות ההפסד הצורב, קליבלנד עמדה על מאזן של 30 ניצחונות לעומת 11 הפסדים והובילה בבטחה את צמרת המזרח - אם כי המזרח נחשב לחלש יותר בהשוואה למערב.

את בלאט צפוי להחליף עוזר המאמן ושחקן העבר טיירון לו, שהועסק על ידי בלאט. מאזנו של בלאט בליגה הטובה בעולם עומד על 83 ניצחונות לעומת 40 הפסדים, ובשנה שעברה - בעונתו הראשונה בליגה - הוא הוביל את הקבוצה לגמר למרות סדרת פציעות.

תמונת הדחיפה המפורסמת (רויטרס)

בקיץ 2014 חתם בלאט בקליבלנד, וימים ספורים אחריו הגיע לקבוצה הכוכב לברון ג'יימס - שנולד באזור, שיחק בקבוצה, עזב אותה לטובת מיאמי ב-2014 והחליט לחזור. בן רגע עלה מפלס הלחץ בקבוצה: בריאיון לתכנית "עובדה" ששודר בסוף 2015 סיפר בלאט בכנות על אותם רגעים ואמר: "כשנופל סוס מהשמיים אתה לא בודק לו את השיניים".

בלאט סיפר באותו ריאיון על המתח והעומס הרב שבאימון קבוצת NBA ובמחיר שגובה התפקיד מהמשפחה, אך שיבח את מזלו הטוב על המשרה הנחשקת. על הכוכב לברון, שזכה בשתי אליפויות במיאמי וחזר לקליבנד על מנת לזכות עם הקבוצה המייצגת עם מקום מגוריו, בלאט אמר בחיוך כי בניגוד לדעה הרווחת, הדבר האחרון שחשב עליו זה "לשבת ולהתאבל על ההזדמנות לאמן את שחקן הכדורסל הטוב בעולם".