הפליטים קופאים מקור בדרך לאירופה

זרם הפליטים ליבשת נמשך גם כשהדרכים מכוסות בשלג והטמפרטורות יורדות ל-10 מתחת לאפס. סוכנות האו"ם למען ילדים UNICEF: "ילדים רבים נמצאים בדרכים, אין להם בגדים או גישה למזון"

המסע המפרך לאירופה: אלפי פליטים, רבים מהם ילדים, ממשיכים לנוע מאזורי הקרבות במזרח התיכון לכיוון עתיד שקט יותר באירופה. לסיכון המתמיד של שודדים ומשטרת הגבולות נוספה עכשיו סכנה נוספת: מזג האוויר המקפיא שיחמיר בשבועות הקרובים - כך טוענים בסוכנות האו"ם לפליטים וסוכנויות הסיוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי תחזית סוכנות מזג האוויר של האו"ם, בימים הקרובים יצנחו הטמפרטורות מתחת לטמפרטורות הרגילות ושלג כבד יכסה בשבועות הקרובים את חצי האי הבלקני המזרחי, את טורקיה, המזרח התיכון - סוריה, לבנון, ירדן וגם את ישראל.

"ילדים רבים נמצאים בדרכים, אין להם בגדים או גישה למזון הנכון והנאות" אמר כריסטוף בולייראק דובר סוכנות האו"ם למען ילדים UNICEF. בתשובה לשאלה האם ילדים יכולים לקפוא למוות? הוא ענה "יש סיכון ברור מאוד, וגבוהה מאוד".

המסע שלהם הופך לקשה יותר (רויטרס)

"הילדים מגיעים עם שפתיים כחולות, במצוקה ורועדים מהקור"

בולייראק מתאר את מצבם של הילדים שמגיעים לחוף האי היווני לסבוס שלטענתו לובשים לגופם חולצות בלבד: "הם רטובים אחרי המסע בסירות גומי רעועות", סיפר. לדבריו, "עובדי סיוע במרכז הקבלה הגבול בסרביה אומרים ששלג מכסה את הקרקע והילדים מגיעים עם שפתיים כחולות, במצוקה ורועדים מהקור".

החשש הגדול של ארגוני זכויות האדם היא מזג האוויר הקשה שהולך, על פי התחזיות, לפקוד את אירופה. "בימים הקרובים הטמפרטורות צפויות לרדת ל -20 מעלות צלזיוס בסרביה ו-13 מעלות מתחת לאפס בגבול היווני עם מקדוניה", מזהירים באו"ם.

על פי הערכות, בשנה שעברה כרבע ממיליון המהגרים והפליטים שהגיעו מעבר לים התיכון לאירופה היו ילדים. הזרם פחת בגלל מזג האוויר, אבל הוא בהחלט נמשך - בממוצע יומי של 1,708 בני אדם שהגיעו ליוון בחודש ינואר, קצת פחות ממחצית מהממוצע היומי בחודש דצמבר שעומד על 3,508 מהגרים.