משרד החוץ האירני: "הסנקציות החדשות - לא חוקיות"

אחרי שאתמול הטילה ארה"ב סנקציות נוספות על אירן בשל תכנית הטילים הבליסטיים שלה, היום תקפו במשרד החוץ האירני את ההחלטה. "ארה"ב ממשיכה למכור נשק בשווי עשרות מיליארדים במזרח התיכון", אמרו. "לא נמשיך לדון עימה על נושאים נוספים"

זריף וקרי בווינה (רויטרס)

שוב משבר בין ארה"ב לאירן? במשרד החוץ האירני הגיבו הבוקר (שני) בחריפות על הטלת הסנקציות הנוספות מצד ארה"ב, בעקבות ניסויי הטילים. "אין לסנקציות לגיטימציה חוקית או מוסרית, לאור העובדה שארה"ב ממשיכה בעצמה לסחור בנשק שפוגע בפלסטינים ובתימנים", אמרו. "לא נמשיך לדון עם ארה"ב על נושאים נוספים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ארצות הברית מוכרת כלי נשק בשווי עשרות מיליארדי דולרים בכל שנה למדינות במזרח התיכון", הוסיף דובר משרד החוץ האירני חוסיין ג'אברי אנסרי. "כלי הנשק האלה משמשים לביצוע פשעי מלחמה נגד אזרחים פלסטינים, לבנונים ותימנים".

בעקבות ניסויי הטילים הבליסטיים בחודשים האחרונים, ספגה אירן עיצומים נוספים - שעות ספורות לאחר הסרת העיצומים הכלכליים בעקבות פירוק תכנית הגרעין. עם זאת, על פי ההערכות, הסנקציות החדשות לא אמורות לפגוע ביחסים הטובים שנרקמו בין המדינות - כפי שהוכיח הטיפול המהיר בסוגיית המלחים שנשבו.

אובמה: "אירן לא תשים יד על נשק גרעיני"

נשיא ארה"ב ברק אובמה ערך אתמול מסיבת עיתונאים מיוחדת לרגל הגעת הסכם הגרעין עם אירן לשלביו הסופיים, במסגרתם הסירו המעצמות את הסנקציות מעל הרפובליקה האסלאמית. אובמה התייחס בדבריו לעיצומים החדשים שהושתו על התכנית האירנית לפיתוח טילים בליסטיים. בפתח נאומו הדגיש הנשיא: "הסכם הגרעין לא נועד לפתור את כל חילוקי הדעות בין אירן וארצות הברית. תחת ההסכם שהושג אירן לא תשים את ידיה על נשק גרעיני".

"אם אירן תנסה לרמות ולהשיג נשק גרעיני, אנו נתפוס אותה", הבהיר אובמה. "מנענו מאירן כל דרך להשגת נשק גרעיני, היא תהיה במעקב 365 ימים בשנה, 24 שעות בשבוע".

"אנו עדיין נפעיל סנקציות נגד אירן בשל הפרת זכויות האזרח, התמיכה בטרור והניסויים שהיא עושה בטילים", אמר אובמה בהתייחסות לסנקציות החדשות שהופעלו אתמול. "אנו ממשיכים להיות דרוכים בנוגע לאיום האירני על ישראל ומדינות נוספות באזור".

העיצומים החדשים נוגעים ל-11 חברות וגופים המספקים ציוד לטובת התכנית האירנית לפיתוח טילים בליסטיים. המהלך של ממשל אובמה מגיע בעיכוב של שבועיים על רקע המגעים בין וושינגטון וטהרן לשחרור השבויים. על העסקה, במסגרתה שוחררו חמישה אזרחים אמריקנים בתמורה לשבעה אזרחי אירן, אמר אובמה: "לחצתי על הנשיא רוחאני באופן אישי שישחרר את האמריקנים שהוחזקו באירן".

רוחאני: "הקשרים עם ארה"ב לא יחודשו במלואם"

ההכרזה האמריקנית על הסנקציות החדשות מגיעה זמן קצר לאחר שנשיא אירן חסן רוחאני ערך מסיבת עיתונאים רשמית, בה בירך על הפסקת העיצומים ואף הגיב להתחממות ביחסים בין ארצו וארה"ב. בנאומו טען רוחאני כי לא יחול שינוי משמעותי בשיתוף הפעולה בין המדינות. "אירן וארה"ב לא ישובו ליחסים כלכליים מלאים", אמר.

רוחאני גם התייחס להתנגדותה הנחרצת של ישראל להסרת העיצומים. "אם הממשל הציוני היה תומך בהסרת הסנקציות זה היה מפתיע", הצהיר רוחאני. "ודאי שהם לא מרוצים", אמר הנשיא רוחאני על עמדתה של ישראל. "היום זה היום שבו ידידותיה של אירן מרוצות - לא אויביה".