רוחאני לאחר ההסכם: כולם מרוצים חוץ מישראל‎

נשיא אירן בירך על הסרת העיצומים על כלכלת ארצו ואמר: "יריבינו לא צריכים להיות מודאגים, אנחנו שליחי השלום באזור ובעולם". רבים חגגו ברחובות טהרן

חגג את ההישג. רוחאני (רויטרס)

באירן חוגגים את הסרת הסנקציות: מעטים האמינו עם היבחרותו של חסן רוחאני לנשיאות ב-2013 כי אירן תשיג הסכם עם המעצמות, ואמש החלום של טהרן הפך למציאות. הבוקר (ראשון), שעות ספורות לאחר שהמערב אישר את הסרת העיצומים, רוחאני הגדיר את הימים הדרמטיים כ"דף מוזהב בהיסטוריה". רבים חגגו ברחובות טהרן את יישום ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפנייה לפרלמנט לקראת דיוני התקציב בירך נשיא אירן על "נקודת המפנה בהיסטוריה שלנו". לדבריו, לאחר הסרת הסנקציות אירן תהיה תלויה פחות בכלכלת הנפט ולצורך כך יידרשו רפורמות כלכליות. ההערכה היא כי חברות מערביות רבות ישקיעו בכלכלה האירנית ויתרמו לצמיחה וגם הפשרת הכספים האירניים שהוקפאו בחו"ל תסייע רבות להתעצמות.

במכתב שפרסם לאומה אמר רוחאני: "אנחנו מוכנים להגן על ריבונות ארצנו, ההסכם הוא תוצאה של ניהול נכון לצד רצוננו לשלום עם העולם". הוא הוסיף כי ההסכם נועד למנוע מלחמה ואינו מכוון כלפי אף מדינה. "יישום ההסכם לא פוגע באף אחד, ידידי אירן שמחים ויריבינו לא צריכים להיות מודאגים - אנחנו לא מאיימים על אף מדינה או ממשלה".

שר החוץ האירני במעמד הסרת הסנקציות (רויטרס)

"ניצחון מזהיר"

הוא כינה את הסנקציות שהוסרו "רשעיות", וציין את פגיעתן החמורה בכלכלה. כעת, הוא קיווה, תחל תקופה חדשה: "אנחנו שליחי השלום, היציבות והביטחון באזור ובעולם". במסר לישראל הוא הוסיף: "כולם מרוצים חוץ ממחרחרי המלחמה באזור, הציונים והשמרנים בקונגרס".

עיתוי הסרת הסנקציות - ימים ספורים לפני גיבוש התקציב האירני - יאפשר לרוחאני ככל הנראה לערוך שינויים נרחבים. אמש, זמן קצר לאחר ההכרזה לפיה אירן עמדה בהתחייבויות שלה כלפי המערב, צייץ רוחאני באנגלית: "תודה לאלוהים על הברכה הזו". רוחאני שיבח את עמידתו האיתנה של העם האירני, שהובילה ל"ניצחון מזהיר".

קרי וזריף בווינה (רויטרס)

"ההסכם הופך את העולם לבטוח יותר"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע מיד לאחר הודעת סבא"א, לפיה אירן עמדה בכל התחייבויותיה, כי ארצות הברית הסירה את הסנקציות על אירן. "הערב הזה מזכיר לנו שלדיפלומטיה יש את היכולת להתמודד עם אתגרים מסובכים", אמר. "אירן נקטה בצעדים יוצאי דופן שרבים, כולל אני, כלל לא האמינו שיתממשו".

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה במסיבת העיתונאים בווינה כי "כל הצדדים מבינים שההסכם והסרת הסנקציות הם צעדים הוגנים שמסמלים את הצלחתה של הדיפלומטיה בהפיכת העולם לבטוח יותר". היא הוסיפה כי "סבא"א תמשיך לפקח ולוודא שאירן ממלאת את ההתחייבויות מההסכם". גורמים באיחוד האירופי הודיעו כי החלו גם הם בתהליך הסרת הסנקציות על אירן.

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר לאחר הודעת סבא"א כי אירן עמדה בהתחייבויותיה למעצמות כי "אירן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, ועל המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין שלה".