אחרי דו"ח סבא"א: הסנקציות הוסרו

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פרסמה את הדוח שמאשר כי "טהרן עמדה בכל התחייבויותיה" בכל הנוגע להסכם הגרעין. לשכת נתניהו: "ישראל תעקוב ותתריע". שרי החוץ של אירן והאיחוד: "העולם הופך בטוח יותר"

אחרי יותר מעשור של סנקציות וחצי שנה אחרי חתימת הסכם הגרעין עם המעצמות, הגיע האור הירוק של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שהודיעה הערב (שבת) כי אירן עמדה בכל ההתחייבויות שלה על פי ההסכם עם המעצמות. באירן המתינו היום בדריכות למה שהם כינו "רגע היסטורי". בווינה נמצאים שרי החוץ של ארצות הברית, אירן והאיחוד האירופי. נשיא אירן חסן רוחאני צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "העסקה הושלמה, אני מודה לאל ולאומה הגדולה שגילתה סבלנות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע מיד לאחר הודעת סבא"א כי ארצות הברית הסירה את הסנקציות על אירן. "הערב הזה מזכיר לנו שלדיפלומטיה יש את היכולת להתמודד עם אתגרים מסובכים", אמר. "אירן נקטה בצעדים יוצאי דופן שרבים, כולל אני, כלל לא האמינו שיתממשו".

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה במסיבת העיתונאים בווינה כי "כל הצדדים מבינים שההסכם והסרת הסנקציות הם צעדים הוגנים שמסמלים את הצלחתה של הדיפלומטיה בהפיכת העולם לבטוח יותר". היא הוסיפה כי "סבא"א תמשיך לפקח ולוודא שאירן ממלאת את ההתחייבויות מההסכם". גורמים באיחוד האירופי הודיעו כי החלו גם הם בתהליך הסרת הסנקציות על אירן.

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר לאחר הודעת סבא"א כי אירן עמדה בהתחייבויותיה למעצמות כי "אירן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, ועל המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין שלה".

שר החוץ האירני מוחמד זריף ומקבילו האמריקני ג'ון קרי נחתו שניהם בווינה, שם הם נפגשו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני - לקראת פרסום הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. משמעות ההכרזה היא מיידית: היות שמהדוח עולה כי אירן עמדה בתנאי הסכם הגרעין עם המעצמות עליו חתמה, הסנקציות הכלכליות המוטלות על האירנים צפויות להיות מוסרות כבר בתוך שעות עד מספר ימים - ויחול שיפור דרמטי בכלכלה האירנית שמשמעותו הזרמה של מיליארדי דולרים לשוק המקומי.

החל מהרגע בו יוסרו הסנקציות תוכל אירן למכור מחדש נפט בעולם ולרכוש חלקי חילוף למטוסים ואוניות. בנוסף, היא תוכל להתחבר מחדש למסלקת הכספים העולמית. עוד במסגרת ההקלות הצפויות לאירנים: הסרת סנקציות אישיות על בכירים אירניים ובעוד מספר שנים - הסרה מוחלטת של אמברגו הנשק. המעצמות יוכלו לחזור למדיניות הסנקציות בתוך 65 ימים בלבד, אם יתברר בהמשך שאירן לא עמדה בהתחייבויותיה. על פי דיווחים, אירן חתמה על הסכם לרכישת 114 מטוסים של חברת "איירבוס", כשאכן יוסרו מעליה הסנקציות.

קרי עם ירידתו מהמטוס בווינה (רויטרס)

"היום הוא יום טוב לעם האירני, זהו היום שבו יוסרו הסנקציות הכלכליות מעלינו", אמר השר האירני בריאיון טרם עלה למטוס בדרך לאירופה, הבוקר. "כל הצדדים המעורבים בהסכם עשו התקדמות משמעותית לעבר היום הזה, בו יחל להיות מיושם הסכם הגרעין עם אירן", אמר דובר מחלקת המדינה, מרק טונר. "ההסכם יראה כי מטרות תכנית הגרעין של אירן הן מטרות שלום".

עיקרי הסכם הגרעין בין אירן למעצמות

התחייבויות אירן במתקנים הקיימים בנתנז ובפורדו:

• אחסנה - ולא פירוק - של הצנטריפוגות המתקדמות
• המתקן המבוצר בפורדו לא ישמש להעשרת אורניום
• העשרת אורניום תוגבל למתקן בנתנז
• הפחתת מספר הצנטריפוגות מכ-20 אלף לכ-6,000
• חסם עליון לרמת העשרת אורניום: 3.67%. מאגר האורניום יוגבל לכמות כוללת של 300 ק"ג

התחייבויות אירן בנושא דלק גרעיני והכור באראק:

• משלוח כל הדלק הגרעיני המשומש אל מחוץ לאירן ב-15 השנים הבאות
• לא יתבצע כל עיבוד לדלק גרעיני משומש מהכור באראק, הנדרש לבניית פצצה
• אירן מתחייבת שלא לבנות כור פלוטוניום חדש במשך 15 שנים
• בנייה מחדש, תחת פיקוח, של ליבת הכור באראק כך שלא יוכל לייצר פלוטוניום הנדרש לפצצה

הכור בבושהר (רויטרס)

 

אמצעי פיקוח:

• פיקוח מלא על מתקני הגרעין הקיימים והמוכרים, לרבות באמצעי פיקוח מתקדמים
• הסכם נפרד עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחינת הממד הצבאי של תכנית הגרעין האירנית עד כה
• אפשרות מוגבלת לביקור במתקנים צבאיים אחרים "החשודים כקשורים לתכנית הגרעין" 
  (רק לאחר התרעה בת שבוע ורק לאחר הצבעה בקרב מעצמות המערב השותפות להסכם)

אירן שחררה 4 אסירים אמריקנים

מוקדם יותר היום שחררה אירן ארבעה אסירים המחזיקים באזרחות זרה. לדברי התובע האירני, "העסקה היא לטובת האינטרס הלאומי". בין המשוחררים גם עיתונאי ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזיאן שהואשם בריגול.

"בהתאם להוראות ממועצת הביטחון הלאומית העליונה ולטובת האינטרס הלאומי, שוחררו ארבעה אסירים אירנים בעלי אזרחות כפולה, כחלק מעסקת החלפת שבויים", אמר עבאס ג'פארי דולאטבאדי לסוכנויות האירניות. בתמורה, דווח עוד, תשחרר ארה"ב שבעה אסירים אירנים. העיתונאים הנוספים ששוחררו פרט לרזיאן הם סעיד אבדיני, אמיר הקמאטי ונוסראטולה קושראבי.

בחודש נובמבר האחרון נידון ג'ייסון רזיאן, ראש הלשכה של ה"וושינגטון פוסט" באירן, לתקופת מאסר במדינה. הוא הואשם בחודש מאי בריגול ותעמולה נגד המשטר. בגזר הדין, לעומת זאת, לא פורטו סעיפי האישום נגדו.