אירן שחררה 5 אסירים אמריקנים

בעת שבווינה ממתינים לדוח סבא"א לקראת הסרת הסנקציות, משחררת טהרן 5 בעלי אזרחות זרה, בהם עיתונאי ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזיאן - שהואשם בריגול. 7 אזרחים אירנים ישוחררו. זריף: "יום טוב לעם האירני"

רוחאני, ארכיון (רויטרס)

אירן שחררה ארבעה אסירים המחזיקים באזרחות כפולה. כך דיווחה היום (שבת) סוכנות הידיעות האירנית "פארס". לדברי התובע האירני, "העסקה היא לטובת האינטרס הלאומי". בין המשוחררים גם עיתונאי ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזיאן שהואשם בריגול. מחוץ לעסקה שוחרר גם סטודנט שנעצר בטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בהתאם להוראות ממועצת הביטחון הלאומית העליונה ולטובת האינטרס הלאומי, שוחררו ארבעה אסירים אירנים בעלי אזרחות כפולה, כחלק מעסקת החלפת שבויים", אמר עבאס ג'פארי דולאטבאדי לסוכנויות האירניות. בתמורה, דווח עוד, תשחרר ארה"ב שבעה אסירים אירנים. העיתונאים הנוספים ששוחררו פרט לרזיאן הם סעיד אבדיני, אמיר הקמאטי ונוסראטולה קושראבי.

בחודש נובמבר האחרון נידון ג'ייסון רזיאן, ראש הלשכה של ה"וושינגטון פוסט" באירן, לתקופת מאסר במדינה. הוא הואשם בחודש מאי בריגול ותעמולה נגד המשטר. בגזר הדין, לעומת זאת, לא פורטו סעיפי האישום נגדו.

בתוך כך, חצי שנה בדיוק לאחר שנחתם הסכם הגרעין ההיסטורי בין אירן למעצמות, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית צפויה לפרסם היום את הדוח שיקבע שטהרן עמדה ככל הנראה בתנאי ההסכם - מה שיוביל להסרה מיידית של הסנקציות הכלכליות הכבדות המוטלות על המדינה מזה כשמונה שנים, עקב הפיתוח המואץ שיזמה בתכנית הגרעין שלה.

שר החוץ האירני מוחמד זריף ומקבילו האמריקני ג'ון קרי נחתו שניהם בווינה, שם הם צפויים לפגוש את שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני - זאת לקראת פרסום הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שצפוי לקבוע כי אירן עמדה - לפחות עד כה - בתנאי הסכם הגרעין.

אמיר חקמאתי, עיתונאי נוסף ששוחרר (רויטרס)

המשמעות של הכרזה כזו תהיה מיידית: אם אכן יעלה מהדוח כי אירן עמדה בתנאי הסכם הגרעין עם המעצמות עליו חתמה, הסנקציות הכלכליות המוטלות על האירנים צפויות להיות מוסרות כבר היום - ויחול שיפור דרמטי בכלכלה האירנית שמשמעותו הזרמה של מיליארדי דולרים לשוק המקומי.

הבית הלבן: לא התנצלנו בפני אירן

משמרות המהפכה פרסמו השבוע, שעות ספורות לאחר התקרית, את תמונות המלחים האמריקנים שנכנסו בטעות למים הטריטוריאליים של אירן. בשעות הבוקר אירן הודיעה שהיא משחררת את המלחים - דיווח שאושר לאחר מכן על ידי האמריקנים, ששיבחו את "הערוץ החשאי" שאפשר לשחרר אותם. בניגוד לתיאור השלו של וושינגטון וטהרן, התפרסמו תמונות מאוד לא מחמיאות של החיילים האמריקנים נכנעים.

בסרטון נוסף נראה אחד הלוחמים מתנצל ומשבח את תפקוד האירנים: "זו הייתה טעות, זו אשמתנו ואנחנו מביעים סליחה. ההתנהגות האירנית כלפינו, בזמן שהיינו כאן, הייתה מצוינת. אנחנו מודים לכם על האירוח והסיוע - ולא היו לנו שום בעיות". במקביל, בבית הלבן הבהירו כי לא הועברה התנצלות רשמית והעריכו כי הפרשה לא תעיב על יישום הסכם הגרעין.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר כי ארצו "שמחה שהמלחים שוחררו, אך מודאגת עדיין מהעובדה שאירן תומכת בטרור ומאיימת על ישראל". לדבריו, שום נציג רשמי של המדינה לא התנצל בפני האירנים - והוא העריך שהפרשה לא תפגום ביחסים מול אירן בשאר החזיתות ובראשן סוגיית הגרעין.

בתמונות נראים השניים כשהם על ברכיהם ומרימים ידיים מעל ראשם. רשתות הטלוויזיה של אירן הציגו לראווה את התמונות, בהן גם רשת הטלוויזיה הממלכתית של אירן. על פי הדיווחים במדינה, החיילים נראים בתמונות בשעה שהכוחות האירנים פושטים על שתי הסירות.