ארגון הבריאות העולמי: "הצלחנו לבלום את מגיפת האבולה"

לאחר מאבק ממושך, הודיע ארגון הבריאות העולמי כי ליבריה שבה להיות נקייה מאבולה - ושלוש המדינות בהן התפרצה המגיפה דיווחו על אפס מקרים ב-42 הימים האחרונים. בארגון בירכו: "תודה לכל העובדים, זה הישג עצום"

התקדמות משמעותית מול המגיפה (רויטרס)

הכרזה דרמטית: ארגון הבריאות העולמי הצהיר היום (חמישי) על בלימת ההתפרצות האחרונה של האבולה בליבריה, אותה התפרצות שהסעירה את העולם בתחילת השנה שעברה. בארגון, הפועל מטעם האו"ם, הסבירו כי כל נתיבי המעבר הידועות של נגיף האבולה נעצרו במערב אפריקה - לראשונה מזה יותר משנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, ראשי הארגון טוענים שהעבודה עוד לא נגמרה וכי קיימת אפשרות להתפרצויות נוספות. המומחים הסבירו כי הקמת מערכות מעקב ומערכות תגובה רציניות להתפרצויות הצפויות הן "קריטיות בחודשים הבאים".

ליבריה היא המדינה הראשונה שהוכרזה כנקייה מאבולה במאי 2015, אך הווירוס צץ מחדש פעמיים מאז: ההתפרצות האחרונה נרשמה בחודש נובמבר האחרון. ההודעה שמפורסמת היום מגיעה 42 ימים (שני מחזורי דגירה של הנגיף, שכל אחד מהם נמשך 21 יום) אחרי שהמטופל האחרון בליבריה נבדק ונמצא נקי מהנגיף.

"ארגון הבריאות העולמי משבח את ממשלת ליבריה ואזרחי ליבריה על התגובה האפקטיבית שלהם להתפרצות האחרונה של האבולה", אמר ד"ר אלכס גססריה, איש ארגון הבריאות שפעל בליבריה. "הבלימה המהירה של ההתפרצות היא הפגנת עצמה של הממשלה בניהול ההתפרצויות. ארגון הבריאות ימשיך לתמוך בליבריה במאמציה למנוע, לזהות ולהגיב למקרים חשודים".

"הישג עצום" (עזרי עמרם)

להודעה של הארגון יש חשיבות רבה, מעבר לגבולות המדינה: זו הפעם הראשונה מאז התפרצות המגיפה לפני שנתיים שבה כל שלוש המדינות - גיניאה, ליבריה וסיירה לאונה. גיניאה היא המדינה שנפגעה הכי קשה מההתפרצות. שלוש המדינות דיווחו על אפס מקרים לפרק זמן של לפחות 42 ימים. סיירה לאונה מוגדרת נקייה מאבולה מה -7 בנובמבר 2015 וגינאה מה -29 בדצמבר.

"הגילוי והבלימה של שרשרת ההעברה היא הישג מונומנטלי", הוסיפה ד"ר מרגרט צ'אן, מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי. "נאלצנו לעשות כל כך הרבה והשגנו כל כך הרבה הודות לרשויות הלאומיות, עובדי הבריאות ההרואיים, החברה אזרחית, ארגונים מקומיים ובינלאומיים ושותפים נדיבים. אבל הערנות נחוצה עכשיו כדי למנוע התפרצויות חדשות".