זעם בארה"ב: "המעצר בלב ים - כישלון חמור"

ממשל אובמה בירך על סיומו המהיר של המשבר, אך בארה"ב גוברת הביקורת על "ההשפלה האירנית" אחרי שטהרן פרסמה סרטון של חיילים אמריקניים מרימים ידיים ומתנצלים. טראמפ עקץ: "זה לא נראה ידידותי"

משבר ביחסים של ארה"ב ואירן - או טעות תמימה שתישכח במהרה? בארצות הברית בירכו אמש (רביעי) על החזרת 10 המלחים שנעצרו במים הטריטוריאליים של אירן, אך התקרית הובילה למבוכה גדולה כאשר האירנים "חגגו" והפיצו תמונות משפילות בהן נראים המלחים נכנעים עם ידיים מורמות כשנשקם מונח לצידם. בבית הלבן ניסו למזער את התקרית, אך גם בקרב הרפובליקנים וגם מצד בכירים לשעבר בצבא נשמעה ביקורת על ניהול המשבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שעות לאחר השחרור, משמרות המהפכה פרסמה תמונות לא מחמיאות של החיילים האמריקנים נכנעים וכורעים על ברכיהם עם ידיים מורמות, בזמן שהכוחות האירניים פשטו על הסירות. בסרטון נוסף נראה אחד הלוחמים מתנצל ומשבח את תפקוד האירנים: "זו הייתה טעות, זו אשמתנו ואנחנו מביעים סליחה. ההתנהגות האירנית כלפינו, בזמן שהיינו כאן, הייתה מצוינת. אנחנו מודים לכם על האירוח והסיוע - ולא היו לנו שום בעיות".

למרות דברי המלח, ששודרו שוב ושוב באירן, בבית הלבן הבהירו כי לא הועברה התנצלות רשמית והעריכו כי הפרשה לא תעיב על יישום הסכם הגרעין. מפקד לשעבר בצי האמריקני מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות האמריקנית בפרשה, אותה כינה "כישלון מבצעי גדול".

ההשתלטות האירנית והזעם בארה"ב (רויטרס)

"המלחים עברו גיהנום"

לדברי הבכיר כריס הארמר, שהתראיין לרשת CNN, לכידת הסירות היא "כשל רציני של מישהו". לדבריו, "או שמישהו שם את המלחים הללו במצב בלתי אפשרי או שהם חסרי יכולות". הוא הוסיף, על סמך נסיונו וניתוח התקרית, כי "אין סיבה שכלי קטן יהיה כל כך רחוק וללא ליווי בים הפתוח".

בכיר אמריקני נוסף אמר כי לא נגרם סיכון רב לביטחון האמריקני: "כלי השיט לא מסווגים, הם לא יצליחו להשיג מהם מידע משמעותי. אם הם יצליחו, זה יהיה כישלון גדול עוד יותר".

גם בקרב הרפובליקנים מיהרו למתוח ביקורת על הפרשה: המועמד דונלד טראמפ טען כי "המלחים המעולים הללו עברו גיהנום מצד האירנים". בריאיון לרשת MSNBC מתח המתודד ביקורת על התמונות המביכות: "כשאני רואה אותם עם הידיים למעלה וכלי נשק מכוונים אליהם, לא הייתי קורא לזה ידידותי".

"הם לא רוצים לסכן את הכסף מארה"ב"

לדבריו, אירן פתרה במהרה את המשבר מכיוון שברצונה לשמור על יחסים טובים עם ארה"ב בסוגיית הגרעין. "הם מקבלים 100 מיליארד דולרים בתקופה הקרובה, הם לא רוצים לסכן את זה". טראמפ לא היסס גם לנגח את אובמה ולמחות על כך שאמריקנים נוספים, בהם העיתונאי ג'ייסון רזאיאן, לא הוחזרו מהשבי האירני: "האירנים מקבלים הכל ואנחנו לא מקבלים כלום".

מי שלח את המלחים? (רויטרס)

הפוליטיקאי הוותיק ג'ון מקיין אמר כי אובמה לא התייחס לנושא "כדי לא להפריע לאמירות ההזויות שלו על הסכם הגרעין". הנציג הרפובליקני אד רויס, המייצג את קליפורניה בבית הנבחרים, הוסיף: "הוא היה צריך להבהיר שאירן לא תוכל לזכות להקלה בסנקציות בזמן שהם עורכים ניסויים בליסטיים, יורים לעברנו ושובים את המלחים שלנו".

לעומתם, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר הערב כי ארצו "שמחה שהמלחים שוחררו, אך מודאגת עדיין מהעובדה שאירן תומכת בטרור ומאיימת על ישראל". לדבריו, שום נציג רשמי של המדינה לא התנצל בפני האירנים - והוא העריך שהפרשה לא תפגם ביחסים מול אירן בשאר החזיתות ובראשן סוגיית הגרעין.

לפני שחרור המלחים, אירן דרשה התנצלות אמריקנית על הטעות: מזכיר המדינה ג'ון קרי הודה על שיתוף הפעולה במלאכת השחרור ואף החמיא להליך הדיפלומטי שהוביל לשחרור. סגן הנשיא ביידן טען כי "כשיש לך בעיה עם הסירה, האם אתה מתנצל על כך? לא! גם לא הייתה דרישה להתנצלות". לדבריו, "האירנים שהבחינו בכלי שייט סייעו לו להגיע לחוף כפי שאנחנו היינו נוהגים, הם הבחינו שאנשי הצוות במצוקה ואמרו שישחררו אותם".