תיעוד: חיילי ארה"ב נכנעים לאירן

התקשורת האירנית מפרסמת תיעוד של המלחים האמריקנים, שנעצרו ושוחררו לאחר מספר שעות, על הברכיים: החיילים תועדו עם ידיהם על הראש, רחוק מנשקיהם, כשכוחות אירנים פושטים על הסירות שלהם. סגן הנשיא האמריקני ביידן אמר היום שהאירנים סייעו לכוחות האמריקנים, אך התמונות שמתפרסמות הערב מספרות סיפור אחר

מעצר האמריקנים בים האירני - כך זה נראה: משמרות המהפכה פרסמה היום (רביעי), לאחר שעות ספורות, את המלחים האמריקנים שנכנסו בטעות למים הטריטוריאליים של אירן. בשעות הבוקר אירן הודיעה שהיא משחררת את המלחים - דיווח שאושר לאחר מכן על ידי האמריקנים, ששיבחו בחשאי את "הערוץ החשאי" שאפשר לשחרר אותם. בניגוד לתיאור השלו של וושינגטון וטהרן, הערב מתפרסמות תמונות מאוד לא מחמיאות של החיילים האמריקנים נכנעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נוסף נראה אחד הלוחמים מתנצל ומשבח את תפקוד האירנים: "זו הייתה טעות, זו אשמתנו ואנחנו מביעים סליחה. ההתנהגות האירנית כלפינו, בזמן שהיינו כאן, הייתה מצוינת. אנחנו מודים לכם על האירוח והסיוע - ולא היו לנו שום בעיות". במקביל, בבית הלבן הבהירו כי לא הועברה התנצלות רשמית והעריכו כי הפרשה לא תעיב על יישום הסכם הגרעין.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר כי ארצו "שמחה שהמלחים שוחררו, אך מודאגת עדיין מהעובדה שאירן תומכת בטרור ומאיימת על ישראל". לדבריו, שום נציג רשמי של המדינה לא התנצל בפני האירנים - והוא העריך שהפרשה לא תפגם ביחסים מול אירן בשאר החזיתות ובראשן סוגיית הגרעין.

בתמונות נראים השניים כשהם על ברכיהם ומרימים ידיים מעל ראשם. רשתות הטלוויזיה של אירן הציגו לראווה את התמונות, בהן גם רשת הטלוויזיה הממלכתית של אירן. על פי הדיווחים במדינה, החיילים נראים בתמונות בשעה שהכוחות האירנים פושטים על שתי הסירות.

בתמונות ניתן לראות גם שורה של כלי הנשק של האמריקנים מסודרים בצד, רחוק מהישג ידם - סממן נוסף לציות לפקודות האירניות. לפני שחרור המלחים, אירן דרשה התנצלות אמריקנית על הטעות: מזכיר המדינה ג'ון קרי הודה על שיתוף הפעולה במלאכת השחרור ואף החמיא להליך הדיפלומטי שהוביל לשחרור - ולא ברור אם הוא גם התנצל.

סגן הנשיא ביידן טען כי "כשיש לך בעיה עם הסירה, האם אתה מתנצל על כך? לא! גם לא הייתה דרישה להתנצלות". לדבריו, "האירנים שהבחינו בכלי שייט סייעו לו להגיע לחוף כפי שאנחנו היינו נוהגים, הם הבחינו שאנשי הצוות במצוקה ואמרו שישחררו אותם". התמונות שמתפרסמות הערב מספרות סיפור אחר.