מי הוא ג'ון הג'יהאדיסט החדש?

קוניקה דהאר, סטודנטית למשפטים בת 29 מלונדון, זיהתה בסרטון האחרון שהפיץ דאע"ש את המוציא להורג החדש של הארגון כאחיה סיד - שהתאסלם בצעירותו. "הוא היה מאוד ידידותי ונינוח, לא התעניין יותר מדי בפוליטיקה", סיפרה ל-CNN ותלתה את השינוי הקיצוני בחייו במטיף מוסלמי בבריטניה

כשאנשי דאע"ש פרסמו את סרטון התעמולה האחרון שלהם בשבוע שעבר כל העיניים הופנו לכוכב החדש של הארגון הרצחני - היורש של "ג'ון הג'יהאדיסט", ששיגר איומים במבטא לונדוני כשהוא לבוש שחורים, אוחז אקדח וחובש מסיכת סקי המסתירה את פניו. בריאיון לרשת CNN חושפת אחותו פרטים על חייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרשויות בבריטניה טרם אישרו את המידע, אבל לפי גורמי ביטחון מדובר בגבר לונדוני בן 32 שהתאסלם והמיר דתו מהינדואיזם וקורא לעצמו היום אבו רומייסה. הוא נעצר בחשד להשתייכות לארגון טרור ב-2014, שוחרר מהכלא בערבות ונמלט לסוריה כדי להצטרף לדאע"ש - יחד עם אשתו וילדיו.

אחותו הקטנה קוניקה דהאר, סטודנטית למשפטים בת 29, עדיין קוראת לו סידהרתא או פשוט סיד. "הוא היה אח טיפוסי", היא מספרת. "הוא אהב לשחק כדורסל והיה די טוב בזה. הוא אהב גם משחקי וידאו וסרטים, ולאסוף ספרי קומיקס. הוא היה אח גדול טוב ורגיל".

"אחותו של ג'ון הג'יהאדיסט" (CNN)

"שינה את זהותו לחלוטין"

בריאיון נראתה קוניקה מתוחה ונזהרה לא לומר משהו "לא נכון", מתוך כוונה להראות לעולם צד אחר של אחיה, עמו היא גדלה. "הוא היה מאוד ידידותי ונינוח, לא התעניין יותר מדי בפוליטיקה", היא סיפרה.

לדבריה, השינוי החל לאחר שהתאסלם בצעירותו: "הוא סירב לאכול מזון שאמא שלנו הכינה, כי זה לא היה חלאל (סימן הכשרות של המוסלמים) והוא הסביר שאסור לו לאכול את האוכל שלה לפי החוק המוסלמי". לדבריה, אחיה התחיל לשמוע שיעורים של אנג'ם צ'ודארי, מוסלמי שהפך לעורך דין רדיקלי שעומד בימים אלה בפני האשמות על תמיכה וגיוס לדאע"ש.

קוניקה מספרת שהיא הייתה המומה ועצובה כשראתה את אחיה במדי דאע"ש. "דבר אחד ששמתי לב אליו היא העובדה שהוא שינה את זהותו לחלוטין. זה מה שעצוב, כי הייתה לו אישיות מאוד צבעונית ויצירתית", היא מסבירה.

"אני לא יודעת לאן הוא נעלם, הוא אבד. יש אלמנט מסוים של אשמה", היא מודה. "אני שואלת את עצמי 'למה לא עצרתי את זה? האם היינו כל כך גרועים שהוא היה חייב לעזוב וללכת לחיות חיים אחרים?'".

קוניקה הודתה כי במהלך השיחות שהיו לה עם אחיה מאז שהצטרף לדאע"ש, הוא לא הראה כל סימנים של חרטה על ההחלטות שהוא עשה. היא מאמינה, באופן אינטואיטיבי, שאחיה לא מאושר. היא טענה שהוא קורבן של שטיפת מוח והוסיפה שהיא רוצה שיידע שמשפחתו אוהבת ומתגעגעת אליו, ושהוא עדיין יכול לחזור הביתה.