זעם בקרב מנהיגים יהודים בצרפת: "הורדת הכיפה? זו כניעה לטרור"

קריאתו של ראש הקהילה היהודית בעיר מרסיי להוריד את הכיפה מחשש לביטחונם האישי של היהודים, זוכה לביקורת חריפה בצרפת וגם מחוצה לה. "זה מתחיל ביהודים וייגמר גם בכך שנוצרים לא יסתובבו עם צלב", הזהיר חבר הפרלמנט היהודי, מאיר חביב. "יהודים צריכים להסתובב בגאווה עם כיפה, טלית או כל סממן יהודי אחר"

"ליהודים אסור לוותר על הכיפה" (רויטרס)

"שיהודים לא יסתובבו עם כיפה או טלית? זה ניצחון לטרור": לאחר שראש הקהילה היהודית במרסיי צבי עמר חולל סערה כשקרא ליהודים בצרפת להסיר את הכיפה מטעמי ביטחון, הוא זוכה היום לחיצי ביקורת מצד דמויות בכירות בקהילה היהודית במדינה וגם ברחבי אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי ממוצא יהודי, הזהיר: "זה מתחיל ביהודים ויגיע גם לסימנים נוצרים וצרפתים. אם מורידים את הכיפה היום, מחר יצטרכו נוצרים גם להפסיק לענוד צלבים".

לדבריו, "הורדת הכיפה מעבירה מסר מסוכן של כניעה לטרור. לא נשלים עם מצב בו מפחדים להביע את הזהות היהודית שלנו. מה יעשו יהודים חרדים? יגלחו את הזקנים? מתחילים ביהודים, ואז זה הופך מהר מאד לפגיעה כללית בצרפת כולה. כמובן שאנחנו צריכים להיות זהירים - אך להוריד סממנים דתיים אינה התשובה לטרור".

הפיגוע במרכול היהודי בפריז, בשנה שעברה (רויטרס)

רוג'ר קוקירמן, נשיא ארגון הגג של יהודי צרפת (CRIF) תקף את דבריו של ראש הקהילה היהודית במרסיי ואמר כי "אמנם יש אזורים שבהם מסוכן ללכת עם כיפה, אפילו במטרו בפריז, אבל זה לא המקום של ראש קהילה להגיד דבר כזה כי זה נותן הצלחה לשונאים שלנו ולטרוריסטים".

"אני מבין אבא שאומר לבן שלו 'אל תסתובב בחוץ עם כיפה, תחבוש קסקט', אבל להסיר כך את הכיפות זה להעניק ניצחון לטרור", הוסיף. "יש סכנה בכל העולם, גם בארץ יש לנו שונאים. אלה החיים של היהודים בעולם - וזה לא חדש. על כל אחד להסתובב בחוץ באופן שהוא מרגיש שהוא צריך".

גם מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, תקף את הקריאה לוותר על הכיפה למען הביטחון האישי: "יהודים צריכים לשאת בגאווה כל סממן דתי ככיפה, מגבעת וציצית בכל מקום באירופה ועל רשויות הביטחון בכל עיר ומדינה לאבטח את אורחות חייהם ולשמור על ביטחונם".

הרב מרגולין הזכיר כי רק לפני כמה שנים, מנהיגת החזית הלאומית בצרפת, הציעה לחוקק חוק שיאסור על חבישת כיפה במדינה. בתגובה, הצהיר ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, כי כל יהודי צרפתי יכול לחבוש את הכיפה שלו בגאון ובביטחון.

הרקע לסערה: בכיר בקהילה היהודית נמצא מת בדירתו בפריז  

כבר אמש חוללו הדברים סערה בקהילה היהודית במדינה. הרב הראשי של צרפת, חיים קוריסה, דחה אף הוא את קריאתו של צבי עמר ואמר: "אנחנו לא צריכים לשנות את מנהגינו, אסור לנו לוותר על הכיפה. הבטן מתהפכת למשמע הדברים".

הוויכוח בשאלה עלה בכלי התקשורת בצרפת לאחר שבכיר בקהילה היהודית בפריז נמצא מת בדירתו כשעל גופו נמצאו סימני אלימות. המשטרה המקומית העריכה כי מדובר בשוד שהסתבך, אך לא הוציאה מכלל אפשרות שמדובר באירוע על רקע אנטישמי. אירוע אחר התרחש במרסיי, שם תקף נער קבוצת מתפללים יהודים בסכין.