המלחים האמריקנים שוחררו, אירן דרשה התנצלות על הפרת ריבונותה

שתי הספינות ועשרת המלחים האמריקנים שהוחזקו בידי כוחות משמרות המהפכה שוחררו לאחר יממה. בארה"ב עשו מאמצים להביא לשחרורם ולשם כך בכירים אמריקנים ניהלו מגעים דיפלומטיים עם טהרן בזמן שבמי המפרץ הפרסי נושאת המטוסים טרומן ערכה תמרונים צבאיים

הספינות והמלחים עדיין מוחזקים באירן

המלחים האמריקנים שוחררו: לאחר שהוחזקו באירן במשך יממה, שוחררו 10 המלחים האמריקנים שלטענת הרפובליקה האסלאמית חדרו לשטחה, כך אישרו גורמים אמריקניים רשמיים. שר החוץ האירני אחמד ג'וואד זריף דרש הבוקר (רביעי) מארה"ב התנצלות על כך שספינותיה חדרו, לטענתו, למים הטריטוריאליים של ארצו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

10 המלחים האמריקנים שהיו מוחזקים בידי הכוחות האירנים עוררו לחץ אמריקני גבוה שהופעל על טהרן. דובר משמרות המהפכה הודיע התחמק מהודעה על שחרורם ואמר: "שחרורם המוקדם הוא ספקולציה שאני לא מאשר או מכחיש".

בניגוד לדברים אלו, מפקד חיל הים האירני טען בפני סוכנות הידיעות "תנסים" כבר מלכתחילה וטען כי המלחים ישוחררו כבר היום. "ברגע שאקבל את הפקודה, הם ישוחררו", טען האדמירל עלי פאדהוי.

שעות לפני כן רמטכ"ל צבא אירן התבטא באופן חריף יותר מפקודו בחיל הים ואמר: "תפיסת הספינות בצפון המפרץ, היא מסר לכל מעוררי הבעיות בקונגרס האמריקני".

התקרית החלה אתמול כאשר לטענת האירנים, שתי ספינות חיל הים האמריקני הפרו את ריבונותה המדינה וחדרו למים הלאומיים שלה. הכוחות האירנים השתלטו על הספינות ועצרו את המלחים. המתח בין המדינות גבר בעקבות האירוע, שהגיע בתזמון מעניין - יום לפני תחילת הסרת הסנקציות על טהרן.

ארה"ב מבצעת תמרונים ימיים במפרץ (רויטרס)

בתגובה למהלך האירני, ארה"ב החלה לפעול בשני מישורים: צבאי ודיפלומטי. מזכיר המדינה ג'ון קרי יצר קשר עם עמיתו האירני זריף, ודרש ממנו לשחרר את הספינות ואנשי הצוות. בינתיים במפרץ הפרסי, נושאת המטוסים "הארי ס. טרומן" ביצעה תמרונים ימיים יוצאי דופן.