נאומו האחרון של אובמה: בעיקר מדיניות פנים והמאבק בדאע"ש

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייצב מול שני בתי הקונגרס ונשא בפניהם את נאום "מצב האומה" האחרון שלו בכהונתו. במהלך נאומו המסורתי התייחס הנשיא האמריקני בעיקר לנושאים כמו רפורמת הבריאות והכלכלה האמריקנית המתאוששת, אך נגע גם באיומי הטרור והפליטים. "העלבת מוסלמים לא מקדמת אותנו", ביקר הנשיא את דברי טראמפ

"לאחר שמונה שנים, זוהי הפעם האחרונה שאני אבצע את נאום 'מצב האומה'" - כך אמר לפנות בוקר (רביעי) נשיא ארה"ב ברק אובמה כשהתייצב מול שני בתי הנבחרים בנאומו האחרון לאומה האמריקנית. את דבריו פתח הנשיא בהתייחסות לכלכלה האמריקנית, המשיך למשבר הפליטים באירופה ובעולם וכמובן שלא פסח על נושא דאע"ש והטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אובמה, שנכנס לתפקיד בקדנציה הראשונה שלו בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי, התייחס לשיקום כלכלת ארצו ואמר כי היא החזקה והעמידה בעולם. "אנו במרכז השגשוג הגדול ביותר של שוק העבודה במגזר הפרטי בהיסטוריה האמריקנית", טען אובמה. לפי הנשיא האמריקני, המשפחות העניות מהמעמד הנמוך בארצו מרגישות אולי שהשינוי לא מגיע אליהן, אך זה בגלל רצף השינויים שעברה הכלכלה מאז המשבר ב-2008.

"תפקידנו הוא להביא את השגשוג לכל שכבות האוכולוסייה", אמר הנשיא. "כדי לעשות זאת אנו מחוייבים לתת חינוך ולימודים גבוהים גם לאלו שידם אינה משגת". אובמה הוסיף כי גם שירותי רפואה נגישים הם נדבך משמעותי בעזרה למשפחות העניות ובכך רמז על התנגדות הקונגרס לרפורמת הבריאות שלו. הנשיא שחרר הצהרה נדירה כשהתחייב כי ארצו תהיה הראשונה בעולם שתצליח לרפא את מחלת הסרטן.

(רויטרס)

לפני שעבר לאיום דאע"ש והטרור, התייחס אובמה למדיניות הדיפלומטית שהוביל ובראשה להסכם הגרעין עם אירן. "הטלנו סנקציות, ניהלנו את המשבר והצלחנו", טען אובמה והוסיף: "ברגעים אלו ממש אירן סוגרת ומקפלת את תוכניות הגרעין שלה ומוציאה מתחומה את האורניום המועשר".

"המלחמה בדאע"ש - לא מלחמת העולם השלישית"

חלקו הארי של נאום אובמה הוקדש למדיניות הפנים, אך לבסוף הגיע הנשיא גם לאיום הטרור ומדיניות החוץ של ממשלו. "אנחנו המדינה החזקה בעולם. נקודה", הדגיש אובמה. "מי שנמצא בעולם במשבר או בבעיה מסתכל עלינו לעזרה ולהנהגה, לא לבייג'ין או מוסקבה". אובמה הוסיף ביקורת על מוסקבה וטען כי "רוסיה משקיעה המון משאבים על מדינות שנופלות ממסלולן כמו סוריה ואוקראינה".

לטענת אובמה התערבות רוסית זו מביאה לשינוי מאזן הכוחות והיציבות הבינלאומית שנבנתה לאחר מלחמת העולם השנייה. "עלינו להשיב את הסדר על כנו. המטרה הראשונה שלנו היא כמובן להגן על חיי האמריקנים שנמצאים תחת איום בראש ובראשונה מפני דאע"ש ואל קאעידה". הנשיא המשיך וטען כי היום, אין צורך ביותר מכמה טרוריסטים שלא מאמינים בחיי אדם, כדי לזרוע הרס ופחד, ובהם יש לטפל.

"המלחמה בטרור היא חשובה, אבל אל לנו לחשוב שמדובר במלחמת עולם שלישית", הבהיר הנשיא. "מחשבות כאלו רק מתדלקות את ארגוני הטרור ונותנת להם ייתר חשיבות". בהמשך נאומו אמר הנשיא שעל הקונגרס לאשר את החרפת המלחמה נגד דאע"ש. "גם בלי להחריף צעדים, דאע"ש ילמדו את הלקח שלמדו הטרוריסטים לפניהם. מי שמפקפק בעשיית הצדק האמריקנית, שיסתכל מה קרה לאוסמה בן לאדן", טען.

אובמה ביקר במרומז את טראמפ (רויטרס)

"העלבת מוסלמים לא מקדמת אותנו"

בסוף דבריו התייחס הנשיא אובמה למשבר הפליטים שמגיעים בהמוניהם גם לארה"ב. "העולם מכבד אותנו לא בגלל הנשק שלנו אלא בגלל הגיוון שיש בינינו", טען הנשיא. "העתיד שכולנו רוצים יגיע רק אם נפגין סולידריות, רק אם נעבוד יחד, רק אם נאחה את הקרעים בינינו ונפגין פוליטיקה טובה יותר".

הנשיא התייחס בנאומו במרומז גם לדבריהם של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ב-2016, בראשם דונלד טראמפ שהצהיר כי בכוונתו לא לאפשר למוסלמים להיכנס למדינה. "פוליטיקאים שמעליבים מוסלמים לא מקדמים אותנו, הם רק מרחיקים אותנו מהמטרות שלנו", אמר אובמה והוסיף: "אני מבקש מכם שתשמיעו את קולכם ואת דעתכם. גם אני כאזרח, אחרי שאסיים את כהונתי אעמוד לצדכם. לצד כל מי שיקדם את הנדיבות, המעורבות ואת האיחוד. כי אני מאמין בשינוי - אני מאמין בכם".