הסרת הכיפות בצרפת: "הבטן מתהפכת"

הקהילות היהודיות במדינה סוערות בעקבות דבריו של מנהיג הקהילה במרסיי, שקרא להסיר כיפות בשל גל האנטישמיות. בכיר בארגון הגג של יהודי צרפת: "חוזרים מאות שנים לאחור"

סערה בקרב יהודי צרפת בעקבות הצהרתו של ראש הקהילה היהודית במרסיי, על רקע האירועים האלימים שהתרחשו לאחרונה נגד יהודים במדינה. "אסור לנו לתמוך בצעדים שיחזירו אותנו מאות שנים אחורה", אמרו בצרפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוויכוח בשאלה עלה בכלי התקשורת בצרפת לאחר שבכיר בקהילה היהודית בפריז נמצא מת בדירתו כשעל גופו נמצאו סימני אלימות. המשטרה המקומית העריכה כי מדובר בשוד שהסתבך, אך לא הוציאה מכלל אפשרות שמדובר באירוע על רקע אנטישמי. אירוע אחר התרחש במרסיי, שם תקף נער קבוצת מתפללים יהודים בסכין.

בעקבות ההתרחשויות קרא נשיא הקהילה היהודית במרסיי צבי עמר ליהודים ברחבי המדינה "להסיר את הכיפה בזמנים קשים אלה". הוא נימק את דבריו בכך שהשמירה על החיים היא "מקודשת" ולכן יש להימנע מחבישת כיפה.

אלא שדבריו של עמר עוררו סערה גדולה בקרב גורמים רבים בקהילה היהודית. "על יהודים להיות מסוגלים להמשיך לדבוק באומנותם ולחיות באופן חופשי כאזרחי הרפובליקה הצרפתית", אמר בתגובה מישל טבול, נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות במרסיי.

"אסור לוותר על הכיפה"

טובל אף הבהיר שהארגון שהוא עומד בראשו, לא יתמוך בצעדים שישיבו את יהודי צרפת בציר הזמן. "אנשים צריכים להחליט לחבוש את הכיפה בהתאם למצב, אבל הדבר אינו מוצדק בשלב זה", אמר.

לדברים הצטרף גם הרב הראשי של צרפת חיים קוריסה, שדחה אף הוא את קריאתו של עמר. "אנחנו לא צריכים לשנות את מנהגינו, אסור לנו לוותר על הכיפה", אמר. "הבטן מתהפכת למשמע הדברים".