ארה"ב מצפה לנאום האחרון לאומה

הנשיא האמריקני אובמה מתכונן לנאום "מצב האומה" שיישא לפנות בוקר מול בתי הקונגרס. המטרה המרכזית של הנשיא היא להשאיר את הבית הלבן בידי המפלגה הדמוקרטית גם אחרי בחירות 2016. מולו בקהל יישבו בין היתר שני אנשים שרוצים להחליפו, תומכים ותיקים ופליטים מסוריה. כסא אחד יישאר ריק לזכר קורבנות אירועי הירי בארה"ב

מתכונן לנאומו האחרון. אובמה (רויטרס)

היערכות לקראת הנאום האחרון של אובמה: בבית הלבן מבטיחים שנאום "מצב האומה" של נשיא ארה"ב, שייערך מחר (רביעי) לפנות בוקר, יביא משהו שהציבור האמריקני עוד לא ראה מצד אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיבה העיקרית לכך היא שאובמה צפוי לפנות לציבור ולאו דווקא לחברי שני בתי הקונגרס שיישבו סביב הנשיא ב-04:00 לפנות בוקר (שעון ישראל). מטרתו הראשונה של נשיא ארה"ב היא לשכנע את הציבור האמריקני להצביע בבחירות השנה למועמד הדמוקרטי לנשיאות. אובמה, כך אומרים בבית הלבן, יספק חזון אופטימי לעתיד המדינה בניגוד לפסימיות שמשדרים הרפובליקנים.

עם זאת, אובמה מקפיד שלא לתמוך במועמד מסוים בבחירות המוקדמות של המפלגה לבחירת המועמד שלה למירוץ של 2016. הוא צפוי לדבר על סדר העדיפויות המקומי והבינלאומי שקידם במהלך שתי הקדנציות שלו. "הוא מאוד אופטימי לגבי העתיד", אמר ראש סגל הבית הלבן דניס מקדנה. "אגב, זה קצת שונה מתחזיות האבדון והדיכאון שאנו שומעים מהמועמדים הרפובליקנים בכל יום".

הזדמנות אחרונה להראות

הנאום שישודר בארה"ב בפריים טיים של יום שלישי הוא אולי ההזדמנות האחרונה והטובה ביותר של אובמה לפנות לציבור הרחב לפני ההצבעה בבחירות המקדימות שיתחילו ב-1 בפברואר. בקהל על גבעת הקפיטול יישבו מועמדים המנסים להדביק לאובמה תדמית של ברווז צולע, בהם הסנטור ברני סנדרס שמתמודד מול הילארי קלינטון, ומרקו רוביו הסנטור הרפובליקני המבטיח מפלורידה שרוצה להיות נשיא.

אובמה מבקש לקדם רפורמות בנושא הנשק בארה"ב ולכן הוא כבר אמר שישאיר כסא פנוי במקום המיועד לאנשיו, לזכר קורבנות אירועי הירי, להביע תמיכה בהסכמי הסחר אסיה -פסיפיק השנויים במחלוקת ולהזכיר את האתגרים במזרח התיכון. ג'וש ארנסט אמר "יש לנו עוד הרבה משימות להספיק במהלך השנה".

בין האורחים שיישבו סמוך לגברת הראשונה מישל אובמה, תהיה אדית צ'יילדס, תושבת דרום קרוליינה ותומכת נלהבת של הנשיא המכהן עוד מימי מסע הבחירות שלו ב-2008, ארל סמית', בוגר מלחמת וייטנאם שתמך באובמה, ופליטים מסוריה שהוזמנו על ידי הנשיא האמריקני. כסא אחד יישאר ריק לזכר קורבנות אירועי הירי ברחובות ארה"ב. מהצד השני של המפה הפוליטית, גם קים דייוויס - הפקידה שסירבה להעניק אישורי נישואים לזוגות חד מיניים והפכה ליקירת הציבור השמרני - הודיעה כי תנכח בנאום, אולם סירבה להודיע מי חבר הקונגרס שהזמין אותה.