זה מה שנשאר מ"הבנק של דאע"ש"

אמש פורסם כי מטוסי קרב אמריקניים תקפו בניין של ארגון הטרור האסלאמי בלב העיר מוסול בעירק, בו הוחזק ככל הנראה סכום כסף שנאמד במיליוני דולרים. פעילי דאע"ש תיעדו את ההרס הרב והאשימו את ארצות הברית בפגיעה באזרחים

כך החריבה ארה"ב את מאגר הכסף של דאע"ש: ארגון הטרור פרסם סרטון בו נראה המבנה בעיר מוסול בעירק, אותו הפציצו אמש (שני) מהאוויר מטוסי קרב אמריקניים. יעד התקיפה היה מאגר הכסף המזומן שנמצא בבניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנה שעברה אמר שר הכלכלה העירקי כי ארגון הטרור בזז כחצי מיליארד דולרים מבנקים במוסול ובערים אחרות כגון תיכרית ובאיג'י במהלך שנת 2014. על פי ההערכות, חלק ניכר מהכסף הוחבא במבנה - בנק "אל-זוהור" במזרח מוסול.

בסרטון נראה הנזק הרב שגרמה התקיפה: רהיטים הרוסים, ניירות שרופים ופסולת רבה ממספר מבנים סמוכים שהושמדו וקרסו חלקית מהתקיפה. מניין ההרוגים לא ידוע, אך בסרטון נראה החילוץ של אדם אחד לפחות שנהרג בתקיפה. לטענת הארגון, מספר מבנים אזרחיים נפגעו גם כן מהירי ומההדף.

בכיר אמריקני עדכן אתמול כי התקיפה בוצעה מכלי טיס אמריקני, שחג מעל "אתר הפצת כסף" של ארגון המדינה האסלאמית: בארה"ב טענו כי הבניין שימש להעברת כספים לפעולות טרור. התקיפה, שפורסמה לראשונה ב-CNN, כללה על פי הידוע פצצות במשקל של למעלה מ-1,000 קילוגרם. בכיר העריך כי הנזק לארגון הטרור נאמד במיליוני דולרים.

ארכיון (רויטרס)

המטרה: לנטרל את היכולות הכספיות של דאע"ש

גורמים אמריקניים מסרו כי ארצות הברית מתכננת מתקפות נוספות על מטרות פיננסיות אחרות של הארגון, במטרה לנטרל את יכולתו של ארגון דאע"ש לתפקד כישות מדינתית. המגמה הזו החלה להסתמן כבר לפני מספר שבועות, לאחר שמטוסי קרב אמריקניים פתחו בסדרת מתקפות על משאיות נפט של דאע"ש.

מקורות בצבא ארצות הברית אמרו כי התייחסו לתקיפה כרגישה ביותר מכיוון שהמבנה שהופצץ נמצא בלבו של אזור שבו יושבת אוכלוסייה אזרחית. במשך מספר ימים עקבו מטוסים וכלי טיס בלתי מאוישים אחר המבנה, בניסיון להימנע מפגיעה באזרחים - ולבסוף הוחלט להפציץ עם שחר ראשון.

על פי הדיווח ב-CNN, בארצות הברית נקבע מבעוד מועד כי יהיו מוכנים "לשאת" במחיר של עד 50 אזרחים הרוגים בתקיפה, בשל החשיבות הרבה שייחסו ליעד שהותקף - אך על פי הערכות שונות, בהפצצת הבניין נהרגו בין 5 ל-7 אזרחים. מזה מספר שבועות נשמעים מסרים מצד גורמים בצבא ארצות הברית שטוענים כי לא יימנעו מתקיפת מטרות משמעותיות, גם אם פירוש הדבר פגיעה באזרחים חפים מפשע.