ארדואן: "המחבל מאיסטנבול - סורי"

לפחות 10 בני אדם - טורקים ותיירים - נהרגו בפיצוץ בכיכר סולטן אהמט במרכז העיר הגדולה ביותר בטורקיה. ארדואן האשים את הטרור האסלאמי: "אנחנו תמיד הראשונים להיות מותקפים". התושבים חוששים: "זה יפגע בתיירות הטורקית"

רגעי הפיצוץ

"מגנים את המתקפה על אזרחינו ותיירינו": זמן קצר לאחר הפיגוע באיסטנבול, שבו נהרגו לפחות 10 בני אדם ונפצעו 15, הגיב הנשיא הטורקי ארדואן והאשים "גורמי טרור מסוריה" בביצוע המתקפה. ארדואן לא ציין מפורשות את דאע"ש כאחראי למתקפה, אך במערכת הביטחון במדינה מעריכים כי הארגון הוציא לפועל את הפיצוץ. במקביל, בטורקיה פורסמה תמונה של רגע הפיצוץ הקטלני, שהרעיד את רחובות איסטנבול. במשרד החוץ בודקים את הדיווחים, ולפי שעה לא ידוע על ישראלים שנפגעו בפיצוץ.

נמצאים בזירה? מכירים מישהו שנמצא שם? שלחו לנו הודעה למייל האדום.

"אני מגנה את המתקפות הללו, אנו מעריכים שהמחבל המתאבד היה גבר סורי בן 28", אמר בנאום לאומה. הוא עדכן כי בין ההרוגים ישנם אזרחים טורקים ותושבים זרים. "טורקיה היא המטרה הראשונה של כל ארגוני הטרור באזור, אנחנו נלחמים נגד כולם שווה בשווה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני בכירים במערכת הביטחון הטורקית טוענים באזני כתבי סוכנות הידיעות רויטרס שיש "סבירות גבוהה" שארגון דאע"ש אחראי לפיגוע. הסוכנות מבהירה שעדיין לא התקבלה שום אחריות רשמית לפיגוע באיסטנבול. באתר העיתון הטורקי "הורייט" טוענים כי העובדה שתיירים היו מטרתם של המפגעים או המפגע היא סימן לכך שמדובר באנשי דאע"ש.

"הבניינים רעדו" (רויטרס)

רמדאן, בעל חנות תכשיטים, תיאר את רגע הפיצוץ: "זה היה בוקר כחול, ישבנו בחנות כששמענו פיצוץ עצום שזעזע את החלונות. כשיצאנו החוצה המשטרה כבר סגרה את הרחובות סביב האזור". רמדאן הביע חשש לגורל התיירות בעיר: "זה ממש גרוע, גם ככה לא היה טוב לפני הפיצוץ עכשיו, ענף התיירות יסבול עוד יותר. לא איבדתי חברים , אבל כל אנשי איסטנבול הם חברים שלנו זה עצוב לראות כזה דבר קורה".

חלק מהנפגעים הם אזרחי גרמניה: משרד החוץ בברלין לא אישר את המידע על ההרוגים, אבל הזהיר את אזרחיו להימנע ממקומות הומי אדם באיסטנבול וערים נוספות בטורקיה מחשש לעוד אירועים אלימים ו"אירועי טרור" ברחבי המדינה. גם משרד החוץ הבריטי הוציא הודעה דומה. 

ברשת "אל ערבייה" נטען כי המשטרה המקומית סיכלה פיגוע התאבדות נוסף של מחבלת מתאבדת בלב איסטנבול. בעיתון "הורייט" דווח כי מדובר במחבל מתאבד, שפוצץ עצמו ליד קבוצת תיירים. גורם משטרתי בזירה אמר כי הצוותים החלו לאסוף חלקי גופות בזירה, כיכר מסגד סולטן אחמט הסמוך ל"מסגד הכחול". זהו מסגד שנחשב לסמל המזוהה ביותר עם איסטנבול. עם זאת, כלי תקשורת אחרים טוענים כי היעד לפיצוץ היה מכונית משטרה.

הזירה נסגרה מחשש לפיצוצים נוספים

"הפיצוץ היה מאוד חזק, רעדנו בגללו, רצנו החוצה וראינו חלקי גופות" - אמרה אישה שעובדת בחנות מזכרות סמוכה לכתב רויטרס. המשטרה המקומית סגרה את הכיכר לתנועה לאחר הפיצוצים וגם את תחנות הרכבת, לפי עדי ראייה ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס. כוחות רפואה וביטחון רבים הוזעקו לזירה, על מנת לטפל בפצועים ולמנוע נפגעים נוספים.

עבדול אחאד, כתב הגרדיאן באיסטנבול, דיווח מהשטח: "ראיתי שישה אמבולנסים חוצים את גשר גלטה מיד אחרי הפיצוץ, הרכבות במקום הפסיקו לפעול אך החנויות בבזאר עדיין פתוחות". הכתב הוסיף כי לאחר הפיצוץ "יש פחות אנשים ברחוב מבדרך כלל, מעט מאוד תיירים. בשמיים מרחפים מסוקים מעל אזור סולטן אהמט".

באוקטובר: עשרות הרוגים בפיגוע באנקרה

לפני מספר ימים כוחות הביטחון הטורקיים הרגו 18 מפעילי המחתרת הכורדית בדרום מזרח המדינה - כך דיווח צבא טורקיה. חמישה מאנשי כוחות הביטחון הטורקים נפצעו במהלך המתקפה.

גם לקראת סוף 2015 התגברו איומי הטרור: משטרת טורקיה עצרה לפני כשבועיים שני בני אדם, בחשד שתכננו לבצע פיגוע התאבדות בבירת המדינה בערב הסילבסטר. השניים, שעל פי החשד שייכים לארגון דאע"ש, נכנסו למדינה מסוריה ותכננו פיגוע בכיכר מרכזית באנקרה בה מתכנסים מאות בני אדם לקראת ערב השנה החדשה.

בחודש אוקטובר נהרגו לפחות 86 בני אדם בפיגוע בבירה הטורקית אנקרה: הפיצוץ אירע במהלך צעדה נגד השלום, ובטורקיה האשימו ארגונים פרו-כורדים בפיצוץ. מחקירה ראשונית עולה כי ככל הנראה שמחבל מתאבד התפוצץ בין ההמון וגרם לתוצאה הקשה.