לפחות 10 הרוגים בפיגוע באיסטנבול

פיצוץ עז הרעיד את כיכר סולטן אהמט, סמוך למסגד הכחול במרכז העיר הגדולה בטורקיה - אחד האזורים התיירותיים ביותר. דיווח: לפחות 15 נפצעו, נלכדה מחבלת מתאבדת נוספת. "הבניינים רעדו, יצאנו וראינו גופות"

נפגעים באזור תיירותי בטורקיה: פיצוץ עז נשמע הבוקר (שלישי) בכיכר מרכזית איסטנבול - כך דווח בסוכנות הידיעות הטורקית Dogan. מספר עדי ראייה דיווחו על הפיצוץ, בו נפצעו ככל הנראה עשרות. במשרד הבריאות המקומי ובעירייה עדכנו כי יש לפחות 10 הרוגים ו-15 פצועים. מקורות דיווחו כי מחבל מתאבד התפוצץ בזירה. במשרד החוץ בודקים את הדיווחים, ולפי שעה לא ידוע על ישראלים שנפגעו בפיצוץ. נמצאים בזירה? מכירים מישהו שנמצא שם? שלחו לנו הודעה למייל האדום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני "החשודים המרכזים" על פי מערכת הביטחון הם דאע"ש והמחתרת הכורדית: כלי תקשורת במדינה דיווחו כי שירותי המודיעין הזהירו בחודש שעבר כי שישה מחבלים מתאבדים הפועלים בשירות דאע"ש נכנסו למדינה. מספירה ראשונית עולה כי בין הנפגעים ישנם אזרחים טורקים, גרמנים ושוודים לצד אדם אחד לפחות ממזרח אסיה.

במקביל, עולים דיווחים לפיהם הפיצוץ הוא חלק ממתקפת טרור משולבת: ברשת "אל ערבייה" נטען כי המשטרה המקומית סיכלה פיגוע התאבדות נוסף של מחבלת מתאבדת בלב איסטנבול. בכיר טורקי לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP: חושדים שיש מעורבות של גורמי טרור.

מפרטים ראשונים מזירת הפיצוץ עולה כי מספר הנפגעים רב, וייתכן כי ביניהם נמצאים גם הרוגים. כלי תקשורת בטורקיה טענו כי בין הנפגעים ישנם מספר תיירים גרמנים. עד ראייה באיסטנבול בשם קורוגלו אמר: "אי אפשר להבין מי חי ומי מת, הבניינים מסביב רעדו מעצמת הפיצוץ".

בעיתון "הורייט" דווח כי מדובר במחבל מתאבד, שפוצץ עצמו ליד קבוצת תיירים. גורם משטרתי בזירה אמר כי הצוותים החלו לאסוף חלקי גופות בזירה. נסיבות הפיצוץ טרם ידועות: על פי חלק מעדי הראייה מדובר בפצצה, שהוטמנה בגינה של מסגד סולטן אחמט הסמוך ל"מסגד הכחול". זהו מסגד שנחשב לסמל המזוהה ביותר עם איסטנבול. עם זאת, כלי תקשורת אחרים טוענים כי היעד לפיצוץ היה מכונית משטרה.

הזירה נסגרה מחשש לפיצוצים נוספים

"הפיצוץ היה מאוד חזק, רעדנו בגללו, רצנו החוצה וראינו חלקי גופות" - אמרה אישה שעובדת בחנות מזכרות סמוכה לכתב רויטרס. המשטרה המקומית סגרה את הכיכר לתנועה לאחר הפיצוצים וגם את תחנות הרכבת, לפי עדי ראייה ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס. כוחות רפואה וביטחון רבים הוזעקו לזירה, על מנת לטפל בפצועים ולמנוע נפגעים נוספים.

אף ארגון לא לקח אחריות

עבדול אחאד, כתב הגרדיאן באיסטנבול, דיווח מהשטח: "ראיתי שישה אמבולנסים חוצים את גשר גלטה מיד אחרי הפיצוץ, הרכבות במקום הפסיקו לפעול אך החנויות בבזאר עדיין פתוחות". הכתב הוסיף כי לאחר הפיצוץ "יש פחות אנשים ברחוב מבדרך כלל, מעט מאוד תיירים. בשמיים מרחפים מסוקים מעל אזור סולטן אהמט".

שוטר שהרחיק אזרחים מהזירה אמר: "אנחנו נוקטים צעדי מניעה מחשש לפיצוץ שני". בשלב זה טרם ידוע האם ארגון כלשהו אחראי לפיצוץ, אך לאחרונה ניסה ארגון דאע"ש לתקוף את טורקיה - וגם המחתרת הכורדית ביצעה לאחרונה פיגועים על אדמת טורקיה.

באוקטובר: עשרות הרוגים בפיגוע באנקרה

לפני מספר ימים כוחות הביטחון הטורקיים הרגו 18 מפעילי המחתרת הכורדית בדרום מזרח המדינה - כך דיווח צבא טורקיה. חמישה מאנשי כוחות הביטחון הטורקים נפצעו במהלך המתקפה.

גם לקראת סוף 2015 התגברו איומי הטרור: משטרת טורקיה עצרה לפני כשבועיים שני בני אדם, בחשד שתכננו לבצע פיגוע התאבדות בבירת המדינה בערב הסילבסטר. השניים, שעל פי החשד שייכים לארגון דאע"ש, נכנסו למדינה מסוריה ותכננו פיגוע בכיכר מרכזית באנקרה בה מתכנסים מאות בני אדם לקראת ערב השנה החדשה.

המסגד הכחול, ארכיון (רויטרס)

בחודש אוקטובר נהרגו לפחות 86 בני אדם בפיגוע בבירה הטורקית אנקרה: הפיצוץ אירע במהלך צעדה נגד השלום, ובטורקיה האשימו ארגונים פרו-כורדים בפיצוץ. מחקירה ראשונית עולה כי ככל הנראה שמחבל מתאבד התפוצץ בין ההמון וגרם לתוצאה הקשה.