פוטין: "מוקדם לדון במקלט מדיני לאסד"

נשיא רוסיה אמר בריאיון לעיתון גרמני כי ארצו חותרת ליישום רפורמה בסוריה וכי "אם הבחירות הבאות במדינה יהיו דמוקרטיות, לא יהיה על אסד ללכת לשום מקום"

פוטין ואסד, ארכיון (הטלוויזיה הרוסית)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (שלישי) כי "מוקדם מדי" לדון במתן מקלט מדיני לנשיא סוריה בשאר אסד. את הדברים, שעומדים בסתירה למדיניות האמריקנית, אמר בריאיון ל"בילד" הגרמני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פוטין הוסיף כי מוסקבה "חותרת ליישום רפורמה חוקתית בסוריה", וכי "אם הבחירות הבאות במדינה יהיו דמוקרטיות, לא יהיה על אסד ללכת לשום מקום, גם אם לא ינצח בהן".

בריאיון התייחס פוטין גם לקרע בין אירן לסעודיה על רקע הוצאתו להורג של איש הדת השיעי וניתוק הקשרים הדיפלומטיים שבעקבות המקרה. לטענת פוטין, הקרע יפגע במאמצים להגיע לפתרון הקונפליקט בסוריה. "נעשה כל שביכולתנו כדי לפתור את המשבר בהקדם האפשרי", הוסיף.

בשבועות האחרונים שבו והצהירו בכירים בארצות הברית כי החלפת הממשל בסוריה היא הדרך היחידה לעצור את שיפכות הדמים, והתגבשה הצעה בינלאומית לסיכום על מועד מוסכם לבחירות. בתוך כך, ההפצצות הרוסיות בסוריה נמשכות וגורמות לנפגעים: 11 ילדים נהרגו אתמול ועוד עשרות נפצעו מהפגזה רוסית בבית ספר סמוך לעיר חאלב.

דבריו של פוטין מתפרסמים זמן קצר לאחר העדויות על התמיכה הרוסית בכוחות חיזבאללה בסוריה: שני מפקדים בכירים בארגון העידו כיצד צבא רוסיה מעביר לידי הלוחמים באזורי הקרבות בסוריה אמצעי לחימה מתקדמים. בריאיון שהעניקו לכתב ה"דיילי ביסט" סיפרו השניים על ההתקרבות בין מוסקבה ומטה הארגון בביירות, וטענו כי בחיזבאללה לא יהססו להשתמש בנשק גם נגד ישראל.

טילים רוסיים בסוריה, ארכיון

אספקת הציוד מרוסיה לחיזבאללה - מאז 2012

"כשזה נוגע לישראל, חיזבאללה לא מקבל הנחיות מאיש", הבהירו הבכירים. "אם יתפתח עוד משבר כמו זה שהיה ב-2006, הברית עם רוסיה תעמוד למבחן". השניים העידו על קבלת טילים מתקדמים, רקטות מונחות לייזר ונשק נגד טנקים - היישר מצבא רוסיה. "אנו בני ברית אסטרטגים במזרח התיכון עכשיו, רוסיה היא בת ברית שלנו והיא מספקת לנו נשק", סיפר אחד הקצינים.

בריאיון הבהירו הלוחמים כי הם מקבלים את אספקת הציוד  - ללא כל מחויבות מצידם. המפקדים סיפרו על תיאום מלא בין ממשל אסד, אירן, חיזבאללה ורוסיה. על פי הדיווח, כתב ה"דיילי ביסט" ג'סי רוזנפלד פגש את אנשי חיזבאללה, שסירבו להזדהות בשמם כי הם אינם רשאים לשוחח עם התקשורת, פעמיים בשבועות האחרונים.

אחד הקצינים סיפר שרוסיה מגבירה את התמיכה שלה בזרוע הצבאית של חיזבאללה כבר מאז 2012. רוסיה הבהירה שהיא לא רואה בחיזבאללה ארגון טרור. "חיזבאללה מלמד את הצבא הסורי איך להשתמש בנשק הרוסי החדש", ציין אחד המפקדים.