מכה בארנק: הופצץ "הבנק" של דאע"ש

מטוסי קרב אמריקניים תקפו בניין של ארגון הטרור האסלאמי בלב העיר מוסול בעירק לאחר מודיעין הצביע על כך שבמקום מוחזק סכום כסף שנאמד במיליוני דולרים. מדובר במהלך משמעותי במגמה אמריקנית לפגוע במקורות המימון של דאע"ש

ארכיון (רויטרס)

תקיפה יוצאת דופן של ארצות הברית בעירק עשויה לבשר על שינוי מגמה במערכה של מדינות הקואליציה נגד דאע"ש: מטוסי קרב אמריקניים תקפו ביממה האחרונה בניין של ארגון המדינה האסלאמית במרכז העיר מוסול בעירק. יעד התקיפה - כמויות אדירות של כסף מזומן שנמצא בבניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמים רשמיים במשרד ההגנה האמריקני מסרו לרשת CNN שמדובר בסכום הנאמד במיליוני דולרים, וכי הכסף משמש את ארגון הטרור למימון פיגועים ולתשלום לפעילים. שתי פצצות - כל אחת במשקל של יותר מ-900 קילוגרמים - השמידו את האתר באופן מוחלט ומהיר, אך ההשפעה של המתקפה עשויה להיות משמעותית וארוכת טווח הרבה יותר.

הגורמים מסרו כי ארצות הברית מתכננת מתקפות נוספות על מטרות פיננסיות אחרות של הארגון, במטרה לנטרל את יכולתו של ארגון דאע"ש לתפקד כישות מדינתית. המגמה הזו החלה להסתמן כבר לפני מספר שבועות, לאחר שמטוסי קרב אמריקניים פתחו בסדרת מתקפות על משאיות נפט של דאע"ש.

מקורות בצבא ארצות הברית אמרו כי התייחסו לתקיפה כרגישה ביותר מכיוון שהמבנה שהופצץ נמצא בלבו של אזור שבו יושבת אוכלוסייה אזרחית. במשך מספר ימים עקבו מטוסים וכלי טיס בלתי מאוישים אחר המבנה, בניסיון להימנע מפגיעה באזרחים - ולבסוף הוחלט להפציץ עם שחר ראשון.

על פי הדיווח ב-CNN, בארצות הברית נקבע מבעוד מועד כי יהיו מוכנים "לשאת" במחיר של עד 50 אזרחים הרוגים בתקיפה, בשל החשיבות הרבה שייחסו ליעד שהותקף - אך על פי הערכות שונות, בהפצצת הבניין נהרגו בין 5 ל-7 אזרחים. מזה מספר שבועות נשמעים מסרים מצד גורמים בצבא ארצות הברית שטוענים כי לא יימנעו מתקיפץ מטרות משמעותיות, גם אם פירוש הדבר פגיעה באזרחים חפים מפשע.