ברון הסמים שנמלט בדרך למאסר בארה"ב

ימים ספורים לאחר המעצר המתוקשר, הרשויות במקסיקו הודיעו רשמית ל"אל צ'אפו" - ראש קרטל הסמים המקסיקני - כי החל תהליך הסגרתו. לאחר חצי שנה במנוסה, השאיפה שלו לתהילה ולסרט על דמותו הביאה את כוחות הביטחון עד למקום המסתור שלו - שנחשף אתמול לראשונה

אל צ'אפו מובל למעצר (רויטרס)

סוף המשחק של העבריין הנמלט: מקסיקו הודיעה הבוקר (שני) רשמית לברון הסמים חואקין גוזמן, המוכר כ"אל צ'אפו", כי הוא מבוקש בארצות הברית. מדובר בתחילת ההליך הרשמי להסגרתו לידי ארצות הברית: האמריקנים הבהירו כי גוזמן, שנמלט לפני כחצי שנה ונעצר בסוף השבוע, הוא מסוכן מדי על מנת להסתובב חופשי - והרשויות במקסיקו שמחות להסגירו על מנת למנוע ממנו להימלט שוב. בניו של ראש קרטל הסמים רמזו ברשתות החברתיות כי לא מדובר בסוף הסיפור: "אנחנו עוד ננקום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקסיקו נחושים לממש את שני צווי ההסגרה העומדים כנגד גוזמן, שנלכד ביום שישי - חצי שנה אחרי שברח מכלא שמור במיוחד במקסיקו. השלטונות חוששים כי אם ייכלא במדינה, יימלט שוב. סיפורו יוצא הדופן של העבריין, ששהה במסתור אך התגלה לאחר שניסה ליצור סרט על סיפור חייו והתראיין לשחקן שון פן.

בניו של גוזמן פרסמו מסרים מאיימים ברשתות החברתיות, בהם "אתם לא יודעים לאיזו צרה נכנסתם". השניים גם רמזו שאביהם יימלט שוב, לאחר שהצליח לעשות זאת גם לפני כעשור: "מה שקרה פעם ופעמיים, יקרה בוודאי פעם שלישית".

אתר הרולינג סטון העלה חלק מהראיון - פגישה שהובילה בדיעבד למעצרו. בארה"ב עדיין נבדק האם פן סייע לגוזמן לחמוק מהרשויות או עזר לגילוי מקום המסתור.  אתמול נחשפה גם דירת המסתור של גוזמן, הנשק שהיה בידו והמנהרות התת-קרקעיות ששימשו אותו בחודשים האחרונים.

העבריין רצה פרסום - ונעצר

גוזמן, שנחשב למבריח הסמים הגדול בעולם וראש קרטל סינלואה, אחראי להברחת סמים בשווי מלארדי דולרים ואחראי במידה רבה למותם של מאות אלפי סוחרים, משתמשים, חברי כנופיות ובלדרים במקסיקו וארה"ב.

המבצע הדרמטי ללכידתו של "אל צ'אפו" ביום שישי האחרון נערך אחרי איסוף מידע מודיעיני, במהלכו הוא הזניח את הסודיות והאבטחה עד שהמשטרה הצליחה, בעקבות כוונות לספר על חייו, לתפוס אותו. במשטרה מגדירים את השאיפה של "אל צ'אפו" לתהילה - לספר את סיפורו על יציאה מחיי עוני לחיי עושר מופלג.

אל צ'אפו ושון פן (רויטרס)