צרפת מציינת שנה לפיגוע ב"היפר כשר"

שנה חלפה מאז שהמחבל אמדי קוליבאלי התפרץ למרכול היהודי בפריז, פתח באש ורצח ארבעה. בטקס זיכרון שנערך הערב במקום השתתפו הנשיא הולנד, ראש הממשלה וואלס והנשיא לשעבר סרקוזי. "נלחם באנטישמיות אם היא תגיע מהימין הקיצוני או מהשמאל הקיצוני", הבטיח וואלס

תחת אבטחה כבדה ותחושת מתח שעדיין מורגשת ברחובות פריז בכלל ובקהילה היהודית בפרט, ערכו היום (שבת) ראשי הקהילה ובכירים מהממשל הצרפתי טקס זיכרון בו ציינו שנה לטבח ב"היפר כשר". ראש ממשלת צרפת מנואל וואלס אמר: "צרפת ללא היהודים היא לא צרפת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העצרת, אותה יזם ארגון יהודי צרפת (CRIF), נערכה באותה הרחבה אליה העולם הביט לפני שנה, ב-9 בינואר 2015, כשהמחבל אמדי קוליבאלי נכנס להיפר כשר, התבצר במקום עם נשק והחזיק בני ערובה - לאחר שרצח את פרנסואה מישל סעדה, יואב חטאב, יוהאן כהן ופיליפ ברהאם.

העצרת נפתחה בדקת דומיה ולאחר מכן נשא דברים חיים קורסייה, הרב הראשי של הקהילה היהודית בצרפת. "למרות שאנו עדיין מרגישים את הטראומה, החיים חזרו למסלולם עם אחווה מחודשת", אמר.

4 ההרוגים בפיגוע בהיפר כשר (סוכנות תצפית)

ראש הממשלה וואלס אמר בנאומו כי צריך להילחם באנטישמיות בכל מקום: "נילחם באנטישמיות אם היא תגיע מהימין הקיצוני או השמאל הקיצוני".

מוקדם יותר השבוע, על רקע שירת ההמנון הצרפתי, חשף הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד לוח זיכרון עם שמות הנרצחים שהוצב על הקיר המשופץ של הסופרמרקט.

ב-7 בינואר 2015, נרצחו 12 בני אדם בפיגוע הירי שביצעו האחים קואשי במערכת המגזין הסאטירי "שרלי הבדו" . חברם של השניים, אמדי קוליבאלי, ירה למוות בשוטרת בפריז למחרת וב-9 בינואר פרץ ל "היפר כשר" וביצע פיגוע מיקוח. הוא רצח ארבעה מבני הערובה, כולם יהודים.