ההתפרעות בקלן: 31 חשודים נעצרו

התקדמות בחקירת התקרית האלימה וההמונית שאירעה בליל הסילבסטר בתחנת הרכבת המרכזית בעיר קלן: המשטרה עצרה חשודים, רובם תושבי מדינות זרות וגם מבקשי מקלט. עשרות נשים נפגעו, אך בשלב זה טרם זוהו בוודאות הצעירים שביצעו עבירות מין. המשטרה המקומית: "לא היינו יכולים לצפות את זה"

התקיפה המזעזעת בגרמניה לקראת פענוח? בערב ראש השנה החדשה ביצעה קבוצת צעירים שורת מעשי אלימות וגם, על פי החשד, תקפו והטרידו מינית עשרות נשים. היום (שישי) הודיעה המשטרה המקומית כי זוהו ונעצרו חשודים רבים - יותר ממחצית מהם תיירים, מהגרים ומבקשי מקלט. עם זאת, על פי ההערכה כ-1,000 צעירים השתתפו בהתפרעות ההמונית - והחקירה צפויה להימשך. בעקבות האירועים רבות ורבים מתושבי העיר הפגינו במחאה על האלימות, הגזענות והסקסיזם. במשטרה המקומית הגיבו להאשמות וטענו: "לא היינו יכולים לצפות דבר כזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה הגרמנית הודיעה כי 18 מתוך 31 העצורים הם מבקשי מקלט או מהגרים, והם חשודים בעיקר במעשי שוד ותקיפה פיזית שבוצעו בערב הסילבסטר בתחנת הרכבת של העיר הרביעית בגדולה במדינה. בנוסף חלקם חשודים במקרה אחד של הטרדה מינית מילולית, אך רוב המקרים בהם הותקפו נשים לא פוענחו. "אף אחד מהם לא חשוד בשלב זה בתקיפות המיניות שבוצעו בשבוע האחרון", הדגישו במשטרה

בין החשודים יש תשעה אלג'יראים, שמונה מרוקנים, ארבעה אזרחים סורים, חמישה אירניים, שני גרמנים, שניים מצפון אפריקה - וגם אזרחים מעירק, סרביה וארצות הברית. עד כה התקבלו 170 תלונות, מתוכן 120 "בעלות אופי מיני".

"לא היינו יכולים לצפות את זה"

האירועים עוררו זעם רב וגם קריאות להקשחת כללי ההגירה, בעוד דובר מטעם הממשלה הבהיר כי "נעשה הכל כדי לחשוף את האמת ולא נסתיר דבר". עם זאת, הממשל סבור כי אין להשליך מפרשה זו על היחס למהגרים כולם: "רובם אנשים תמימים לגמרי שהגיעו לכאן כדי לחפש הגנה".

כריסטוף ג'יל, דובר משטרת קלן, אמר כי חפצים רבים הוחרמו במסגרת החקירה. "היה צוות של 80 חוקרים ותגברנו אותו ב-80 חוקרים נוספים. הם צופים ב-250 סרטונים באורך של כ-350 שעות במצטבר". בתגובה להאשמות לפיהן המשטרה הייתה יכולה לצפות השתוללות כזו או להגיב אליה מהר יותר, הוא אמר: "אני דוחה זאת בכל תוקף. הנושא נחקר והטענות הללו לא נכונות". ביכר נוסף אמר: "אי אפשר היה לצפות זאת, לא הייתה תכתובת מקדימה בין החשודים".

מפקד המשטרה העירונית, וולפגנג אלברס, כינה השבוע את המעשים "ממד חדש לחלוטין של פשע". לטענתו, המעורבים היו בעלי חזות ערבית או צפון אפריקנית. לפחות אישה אחת נאנסה ועשרות נשים אחרות התלוננו על הטרדות מיניות מסוגים שונים. בין המתלוננות ישנה גם מתנדבת במשטרת גרמניה. "ההתקפות היו מפלצתיות", אמרה ראשת עיריית קלן, הנרייט רקר. "אנחנו לא יכולים להרשות לזה להפוך לאזור של פורעי חוק. אנחנו לא נסבול את ההתקפות המתועבות האלה. כל האחראים חייבים לתת את הדין".