גרמניה: "מיין קאמפף" שוב בחנויות

ספרו האנטישמי של מנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר חזר לחנויות הספרים בגרמניה, 70 שנה לאחר שנאסר להפיצו. הפצת הספר המחודשת החלה היום לאחר שהזכויות עליו פגו

שוב על המדפים. מיין קאמפף (רויטרס)

יותר משבעה עשורים לאחר שנאסר להפצה ויותר מ-90 שנה לאחר שהודפס, ספרו השנוי במחלוקת של אדולף היטלר שוב על המדפים. הספר החל להימכר היום (שישי) בגרמניה לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתום המלחמה הזכויות לספר בעל ההשקפה האנטישמית והגזענית היו שייכות לחבל בוואריה שבדרום גרמניה, שאסר על הדפסתו. עם תחילת 2016 פגה בעלות החבל על הזכויות של הספר - וכעת ניתן להפיצו. עלותו של הספר החדש - 59 אירו.

הגרסה המחודשת לספר, בעלת 1,984 עמודים, נערכה על ידי שישה אנשי אקדמיה מהמכון להיסטוריה במינכן. היא הודפסה ב-4,000 עותקים וכוללת 3,700 הערות שוליים שנכתבו על ידי היסטוריונים, במטרה להסביר את התעמולה האנטישמית המשתקפת מהספר.

היטלר כתב את הספר בעיקר בזמן שריצה עונש מאסר בכלא באמצע שנות ה-20, לאחר שניסה לבצע הפיכה בגרמניה. לטענת היסטוריונים, הספר סייע להסביר את האידיאולוגיה הנאצית, בטרם עלתה המפלגה הקיצונית לשלטון במדינה פחות מעשור לאחר מכן. 

בחודש שעבר הציע ארגון המורים במדינה שחלקים נבחרים מתוך הספר ישולבו בתוכנית הלימודים של בני 16 ומעלה בתיכונים. בקהילה היהודית בגרמניה תקפו בחריפות את ההצעה.