גורמי ממשל בארה"ב: "הניסוי שערכה קוריאה הצפונית מזכיר ניסויים קודמים"

לאחר ההודעה של הממשל בפיונגיאנג לפיה בוצע הבוקר ניסוי מוצלח בפצצת מימן - פצצה שעוצמתה חזקה פי 100 מפצצת אטום - גם בארה"ב מביעים ספקות וטוענים כי מבדיקות שונות עולה שככל הנראה מדובר בניסוי דומה לאלה שערכה בעבר קוריאה הצפונית. מועצת הביטחון של האו"ם שוקלת להטיל סנקציות חדשות על משטרו של קים

ניסוי בפצצת מימן? גם בוושינגטון מפקפקים: לאחר ההכרזה של קוריאה הצפונית הבוקר (רביעי) לפיה ביצעה ניסוי גרעיני מוצלח בפצצת מימן בצפון המדינה, גורמים בארה"ב מעריכים כי מדובר היה בניסוי הזהה לאחד מניסויי הגרעין הקודמים שערכה פיונגיאנג - ולא בניסוי בפצצת מימן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההערכה הזו מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס מקורות בממשל האמריקני, לאחר שנבחנו המיקום ואופי הפעילות הסיסמית שנרשמה בעקבות הניסוי - ומכך עלו נתונים דומים לניסויים הגרעיניים הקודמים שביצע ממשלו של קים ג'ונג און. סוכנויות המודיעין בארה"ב בודקות את כל החיישנים הזמינים על מנת לנסות ולאמת את אופי האירוע המדויק.

בתוך כך, גינה היום מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, את ניסוי הגרעין הנוסף שביצעה קוריאה הצפונית וטען כי מדובר בפעולה "מטרידה למדי שמובילה לחוסר יציבות בביטחון האזור כולו".
"אני דורש מצפון קוריאה להפסיק את הפעילות הגרעינית ולעמוד בדרישות לפירוק הגרעין", אמר מזכ"ל האו"ם ואמר כי המדינה מפרה שוב את החלטות מועצת הביטחון, שבינתיים שוקלת הטלת סנקציות חדשות על קוריאה הצפונית.

ההכרזה על הניסוי בפיונגיאנג, הבוקר (רויטרס)


בקוריאה הדרומית, הביעו היום דאגה לאור הניסוי שערכה השכנה השנואה מצפון - וגינו בתוקף את התעלמות פיונגיאנג מאזהרות חוזרות ונשנות המגיעות מכיוון הקהילה הבינלאומית והממשל האמריקני, מפני עריכת ניסויים גרעיניים.

"אנו נפעל בכל האמצעים שברשותנו, כולל הטלת סנקציות נוספות של האו"ם ושיתוף פעולה עם הקהילה הבינלאומית ובני בריתנו", אמר צ'ו טאו יונג, בכיר במשרד הביטחון של קוריאה הדרומית. "אנו נבטיח שקוריאה הצפונית תשלם את המחיר על הניסויים הגרעיניים שהיא מבצעת".

פצצת מימן - בעלת עוצמה פי 100 מפצצת אטום

מוקדם יותר היום ציננו גורמי מודיעין בסיאול את הדיווחים לפיהם פיונגיאנג ביצעה ניסוי גרעיני מוצלח, כהגדרתה, בפצצת מימן בצפון המדינה ואמרו כי "לא זוהתה קרינה רדיואקטיבית". ג'ון קרסון, מי שעמד בראש תכנית ההגנה האוסטרלית מפני האיום הגרעיני, טוען כי "יהיה קשה" לאמת את הטענה הצפון-קוריאנית "עד שננתח את נתוני הגז שנפלטו. זה עשוי לקחת כמה ימים עד שנדע, אם בכלל".

צפון קוריאה הודיעה הבוקר כי ערכה ניסוי תת קרקעי מוצלח בפצצת מימן גרעינית. ההודעה הגיעה זמן קצר לאחר שכלי תקשורת בדרום קוריאה החלו לדווח על רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות, שלטענתם הייתה התוצאה של ניסוי גרעיני שכזה. מוקד הרעש היה בצפון מזרח המדינה, כ-50 קילומטרים צפון מערבית לעיר קילג'ו הסמוכה לאתר הגרעין הידוע של צפון קוריאה, פונגי-רי. במועצת הביטחון של האו"ם יקיימו היום דיון חירום בנושא.

בהודעת הממשל הצפון קוריאני נמסר כי המדינה תמשיך לחזק את תכנית הגרעין שלה, אל מול מה שהיא מכנה "התוקפנות האמריקנית". עוד נמסר בהודעה כי בכוונת המדינה לנהוג באחריות עם תכנית הגרעין וכי היא מתחייבת שלא להעביר את יכולותיה הגרעיניות לאף מדינה אחרת. אם הטענות בפיונגיאנג נכונות, מדובר בפעם הראשונה שצפון קוריאה ביצעה ניסוי בפצצת מימן, החזקה הרבה יותר מפצצת הפלטוניום בה בוצעו הניסויים עד כה. 

כור גרעיני בקוריאה הצפונית (פיצוץ כור גרעיני צפון קוריאה)

פצצת מימן היא פצצה גרעינית שעוצמתה גדולה פי 100 מאשר זו של פצצת אטום, שבה מתבצע תהליך ביקוע אטומי. פצצה כזאת אמנם נבנתה וגם נוסתה מספר פעמים על ידי מספר מעצמות, ביניהן ארצות הברית וברית המועצות, אך לא הופעלה בשום מלחמה בהיסטוריה.