הלוויין מציג: ההכנות ל"ניסוי המימן" של קוריאה הצפונית

תמונות לוויין מאתר הניסויים הגרעיניים של קוריאה הצפונית חושפות כי עבודות ההכנה לפיצוץ "פצצת המימן" בצפון המדינה – החלו כבר בחודש אפריל. המנהרה שבה בוצע הפיצוץ הייתה מוכנה כבר לפני חודש

התמונות מאתר הניסוי (מתןך האתר North 38)

תצלומי לווין שפורסמו כבר לפני חודש באתר של מכון מחקר שעוקב אחר פעולותיה של קוריאה הצפונית בתחום הגרעין, מראים את ההכנות שנעשו לניסוי שבוצע היום (רביעי) ב"פצצת מימן" שגרמה לרעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות בדרום קוריאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התמונות חושפות כי בקוריאה הצפונית השלימו את בניית אתר הניסויים החדש כבר לפני כחודש. עוד יש לציין כי בארגוני הביון בעולם שעוקבים אחר הפעילות הגרעינית במדינה ידעו על ההכנות ולכן היו מוכנים לניסוי שבוצע הבוקר. עם זאת, סוכנות הריגול הדרום-קוריאנית טענה הבוקר כי צפון קוריאה אולי ערכה ניסוי בפצצת אטום רגילה - כפי שכבר עשתה בעבר - ולא בפצצת מימן. גם ביפן טוענים כי לא נמצאה קרינה משמעותית.

בתמונות ניתן לראות מנהרה שנחפרה לצורך הניסוי. מדובר בחלק נוסף של האתר שבו נעשו בעבר ניסויים גרעיניים. המנהרה הזאת כשלעצמה אינה מצביעה על כוונה לבצע ניסוי אלא רק על יכולת לבצע אותו.

דיון חירום במועצת הביטחון של האו"ם

המנהרה שנחפרה ממוקמת בצפון-מערב אתר הניסויים, והעבודה עליה החלה כבר בחודש אפריל השנה. על פי הנתונים של אתר "38 North", המנהרה הזו מסוגלת לעמוד במספר פיצוצים וניסויים.

צפון קוריאה הודיעה הבוקר כי ערכה ניסוי תת-קרקעי מוצלח בפצצת מימן גרעינית. ההודעה הגיעה זמן קצר לאחר שכלי תקשורת בדרום קוריאה החלו לדווח על רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות, שלטענתם הייתה התוצאה של ניסוי גרעיני שכזה. מוקד הרעש היה בצפון מזרח המדינה, כ-50 קילומטרים צפון מערבית לעיר קילג'ו הסמוכה לאתר הגרעין הידוע של צפון קוריאה, פונגי-רי. במועצת הביטחון של האו"ם יקיימו היום דיון חירום בנושא.

קים ג'ונג און

"נמשיך להתחזק מול התוקפנות האמריקנית"

בהודעת הממשל הצפון קוריאני נמסר כי המדינה תמשיך לחזק את תכנית הגרעין שלה, אל מול מה שהיא מכנה "התוקפנות האמריקנית". עוד נמסר בהודעה כי בכוונת המדינה לנהוג באחריות עם תכנית הגרעין וכי היא מתחייבת שלא להעביר את יכולותיה הגרעיניות לאף מדינה אחרת. אם הטענות בפיונגיאנג נכונות, מדובר בפעם הראשונה שצפון קוריאה ביצעה ניסוי בפצצת מימן, החזקה הרבה יותר מפצצת הפלטוניום בה בוצעו הניסויים עד כה. 

בתוך כך, מצננים גורמי מודיעין בסיאול שבדרום קוריאה את הדיווחים שלפיהם פיונגיאנג ביצעה ניסוי גרעיני מוצלח, כהגדרתה, בפצצת מימן בצפון המדינה. "לא זוהתה קרינה רדיואקטיבית", אומרים בסוכנות המטאורולוגית במדינה. ג'ון קרסון, מי שעמד בראש תכנית ההגנה האוסטרלית מפני האיום הגרעיני, טוען כי "יהיה קשה" לאמת את הטענה הצפון-קוריאנית "עד שננתח את נתוני הגז שנפלטו. זה עשוי לקחת כמה ימים עד שנדע, אם בכלל".

ההכנות לפיצוץ (מתןך האתר North 38)

ביפן טוענים שלא זוהתה קרינה מהניסוי שצפון קוריאה דיווחה על ביצועו - כך אומר בכיר בממשל בטוקיו. "נכון לשעות אחר הצהריים, לא זוהתה קרינה על ידי שום ארגון פיקוח יפני", אמר יושיהידה סוגה, מזכיר הממשלה היפני. הוא טען כי יפן מתכוונת להציע להפעיל סנקציות נוספות נגד צפון קוריאה בדיון שייערך הערב במועצת הביטחון של האו"ם.

פצצת מימן היא פצצה גרעינית שעוצמתה גדולה פי 100 מאשר זו של פצצת אטום, שבה מתבצע תהליך ביקוע אטומי. פצצה כזאת אמנם נבנתה וגם נוסתה מספר פעמים על ידי מספר מעצמות, ביניהן ארצות הברית וברית המועצות, אך לא הופעלה בשום מלחמה בהיסטוריה.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.