ניסוי בפצצת מימן? "כלל לא בטוח"

סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית מדווחת כי סוכנויות המודיעין במדינה מביעים ספק לגבי טענת השנכה מצפון שלפיה היא ערכה "ניסוי מוצלח" בפצצת מימן. הסוכנות המטאורולוגית: "לא זוהתה קרינה רדיואקטיבית אחרי הניסוי"

ניסוי בפצצת מימן. ארכיון (רויטרס)

גורמי מודיעין בסיאול שבדרום קוריאה מצננים את הדיווחים שלפיהם פיונגיאנג ביצעה ניסוי גרעיני מוצלח, כהגדרתה, בפצצת מימן בצפון המדינה. "לא זוהתה קרינה רדיואקטיבית", אומרים היום (רביעי) בסוכנות המטאורולוגית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ג'ון קרסון, מי שעמד בראש תכנית ההגנה האוסטרלית מפני האיום הגרעיני, טוען כי "יהיה קשה" לאמת את הטענה הצפון-קוריאנית "עד שננתח את נתוני הגז שנפלטו. זה עשוי לקחת כמה ימים עד שנדע, אם בכלל".

גם קרסון עצמו מטיל ספק ביכולתו של המשטר הצפון-קוריאני לבצע ניסוי מוצלח בפצצת מימן. "זה אתגר עצום", הוא אומר. אם פיונגיאנג באמת הצליחה בניסוי - הרי שמדובר בקפיצה טכנולוגית מרשימה שמהווה שיא ביכולותיה של המדינה המבודדת.

קים ג'ונג און, ארכיון

במשרד ההגנה בוושינגטון מסרו כי הדיווחים על הניסוי נבחנים, זאת בשל "אירוע סיסמי סמוך למתקנים הגרעיניים של צפון קוריאה".

צפון קוריאה הודיעה הבוקר כי ערכה ניסוי תת קרקעי מוצלח בפצצת מימן גרעינית. ההודעה הגיעה זמן קצר לאחר שכלי תקשורת בדרום קוריאה החלו לדווח על רעידת אדמה בעוצמה של 5.1 דרגות, שלטענתם הייתה התוצאה של ניסוי גרעיני שכזה. מוקד הרעש היה בצפון מזרח המדינה, כ-50 קילומטרים צפון מערבית לעיר קילג'ו הסמוכה לאתר הגרעין הידוע של צפון קוריאה, פונגי-רי. במועצת הביטחון של האו"ם יקיימו היום דיון חירום בנושא.

כור גרעיני בקוריאה הצפונית (פיצוץ כור גרעיני צפון קוריאה)

בהודעת הממשל הצפון קוריאני נמסר כי המדינה תמשיך לחזק את תכנית הגרעין שלה, אל מול מה שהיא מכנה "התוקפנות האמריקנית". עוד נמסר בהודעה כי בכוונת המדינה לנהוג באחריות עם תכנית הגרעין וכי היא מתחייבת שלא להעביר את יכולותיה הגרעיניות לאף מדינה אחרת. אם הטענות בפיונגיאנג נכונות, מדובר בפעם הראשונה שצפון קוריאה ביצעה ניסוי בפצצת מימן, החזקה הרבה יותר מפצצת הפלטוניום בה בוצעו הניסויים עד כה. 

פצצת מימן היא פצצה גרעינית שעוצמתה גדולה פי 100 מאשר זו של פצצת אטום, שבה מתבצע תהליך ביקוע אטומי. פצצה כזאת אמנם נבנתה וגם נוסתה מספר פעמים על ידי מספר מעצמות, ביניהן ארצות הברית וברית המועצות, אך לא הופעלה בשום מלחמה בהיסטוריה.